Detroit 2013

Acura MDX Concept – Inny niż wszystkie

Acura sukcesywnie modernizuje swoją linię modelową. W Detroit producent prezentuje koncept MDX będący zapowiedzią trzeciej generacji tego modelu. Auto prezentuje swój własny styl, który może dać mu sukces, albo zdecydować o porażce. Premiera wersji seryjnej jeszcze w tym roku.

Inny niż wszystkie. To stwierdzenie chyba najlepiej oddaje charakter koncepcyjnej Acury MDX. Większość producentów stawia na wyrazistość, charyzmę, agresywność linii. Widać to zresztą po projektach, które w tym roku na wystawie są prezentowane. Tymczasem projektanci Acury postanowili pójść swoją drogą. Ciekawe, czy da im to sukces?

Spoglądamy na zdjęcia i widzimy pokaźnych rozmiarów SUV-a, który wygląda tak, jakby troszkę przytył i nie udało mu się tej lekkiej nadwagi ukryć. Designerzy postawili na czyste, proste formy, gdzieniegdzie urozmaicane delikatnymi przetłoczeniami. Dla wielu może to być bardzo zaskakujące, tym bardziej, że z profilu auto prezentuje się bardzo przeciętnie, by nie rzec nudno.

Sytuację próbuje ratować przód, gdzie odnajdujemy charakterystyczny grill, a także LED-owe światła określane mianem Jewel Eye. Tył zaś przywodzi na myśl obecne Audi Q7. Całość wygląda tak, jakby ten model właśnie schodził ze sceny, a nie był zapowiedzią auta, które za chwilę wjedzie do salonów sprzedaży.

Jak na razie wnętrze pozostaje tajemnicą producenta. Pojazd może pochwalić się wydłużonym rozstawem osi, dzięki czemu pasażerowie drugiego, ale przede wszystkim trzeciego rzędu mają mieć więcej miejsca na nogi. Nowe nadwozie ma być bardziej lekkie i sztywne, a zmienione podwozie ma gwarantować połączenie komfortu ze sportem.

Do napędu posłuży nowy, benzynowy motor 3.5 V6. Producent obiecuje także lepsze wyciszenie kabiny. Po raz pierwszy w historii modelu pojawić się ma odmiana z napędem na przednią oś. A wszystko na prośbę klientów, którym napęd 4×4 w cieplejszym klimacie nie był do niczego potrzebny.

Acura MDX Concept ma swą światową premierę podczas Salonu Samochodowego w Detroit. Jeszcze w tym roku doczekamy się odmiany seryjnej prezentowanego modelu. Pytanie tylko, czy design nie skaże go już na początku na porażkę?

Dyskusja

komentarzy