prototypy i wizje

Audi AI:ME. Kompaktowa i elektryczna przyszłość marki

Audi AI:ME. Kompaktowa i elektryczna przyszłość marki

Wielkimi krokami nadchodzi nowe Audi A3. Nie oznacza to jednak, że producent z Ingolstadt nie myśli o kolejnym kompaktowym aucie.

Na celowniku jest jednak coś zupełnie innego. Mowa o samochodzie elektrycznym, który wykorzysta cały dobrobyt platformy MEB. Podczas targów w Szanghaju Audi zaprezentuje oficjalnie model AI:ME, który ma być odpowiedzią na „potrzeby ludzi poruszających się po mieście”. Ten mierzący 4,3 metra długości pojazd jest niczym innym jak zaawansowanym technologicznie odpowiednikiem Volkswagena I.D. 

Audi AI:ME wykorzystuje cały dobrobyt platformy MEB. Napęd przekazywany jest tutaj na tylną oś, zaś bateria o pojemności 65 kWh w połączeniu ze 170-konnym silnikiem ma zapewnić należyty zasięg i odpowiednie osiągi. Duży, bo wynoszący aż 2,77 metra rozstaw osi pozwala z kolei na wygospodarowanie bardzo przestronnego wnętrza z całkowicie płaską podłogą. Kolejnym wyróżnikiem tego auta są bardzo cienkie słupki A/B/C, dzięki czemu widoczność z miejsca kierowcy jest wręcz rewelacyjna. Model AI:ME wyróżnia się także bardzo odważną i wręcz futurystyczną stylistyką. Można jednak przyjąć, że jeśli samochód ten trafi do sprzedaży, to z pewnością wiele elementów zostanie tutaj w większym lub mniejszym stopniu zachowanych.

Audi AI:ME. Kompaktowa i elektryczna przyszłość marki

Audi AI:ME w wersji studyjnej zapewnia także czwarty poziom jazdy autonomicznej, co oznacza, że kierowca przez większość czasu jazdy w takim ustawieniu nie musi ingerować w prowadzenie. W futurystycznym kokpicie zachowano jednak kierownicę, choć jest ona tutaj mocno „zamaskowana”. Kokpit wykończono naturalnymi elementami, które pochodzą z odzysku lub są łatwo odnawialne – takie jak bambus czy przetworzone plastiki. Widać, że Audi w tym miejscu chce nieco nawiązać do BMW i3, które od lat z powodzeniem stosuje takie wykończenie wnętrza.

Choć Audi AI:ME jest wciąż autem studyjnym, to jednak możemy być niemal pewni, że w nieodległej przyszłości samochód ten dołączy do oferty tego producenta i zostanie postawiony na równi ze spalinowym Audi A3 kolejnej generacji.

Dyskusja

komentarzy