Detroit 2010

Cadillac XTS Platinum Concept – Zapowiedź jutra

Cadillac na salonie w Detroit pokazuje prototyp o nazwie XTS Platinum. Auto jest zapowiedzią tego, co w najbliższej przyszłości będzie można spotkać w autach koncernu. Na szczęście wyrazista stylistyka dalej pozostanie atutem marki.

Wyrazista, ale – w wypadku tego auta – dość wygładzona stylistyka. Limuzyna mierzy 5,1 m i prezentuje bardzo nobliwy, elegancki charakter. Jak zwykle przód zdobi grill znany z innych modeli tej marki. Światła, zgodnie ze światowymi trendami, wykonano w technice LED. Linia boczna charakteryzuje się dość dynamicznie opadającym dachem oraz przetłoczeniem biegnącym od przedniego błotnika aż po tylne lampy.

Z tyłu uwagę przykuwają pionowo umieszczone lampy, a także trzecie światło stop tworzące swego rodzaju spojler. Na osiach umieszczono 20-calowe alufelgi, które w ogólnym zarysie pojazdu wcale nie wyglądają na tak duże. We wnętrzu czeka na nas wysokogatunkowa skóra połączona z najlepszym drewnem. Projekt deski rozdzielczej prezentuje minimalistyczny styl. Cadillac to kolejny producent dążący do wyeliminowania zbędnych przycisków z centralnej konsoli. Ich funkcję ma przejąć ciekłokrystaliczny ekran dotykowy.

Prototypowy Cadillac to hybryda. W tym wypadku połączono 3,6-litrową jednostkę benzynową z silnikiem elektrycznym. Motor ma moc 350 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 400 Nm. Parametrów silnika elektrycznego nie znamy. Wiemy wszakże, że auto może używać go do jazdy. Energia magazynowana jest w litowo-jonowych bateriach, a mogą być one ładowane z domowego gniazdka. Całkowity czas ich naładowania to 5 godzin.

Napęd przenoszony jest na wszystkie cztery koła, a zawieszenie wyposażono w system Magnetic Ride Control. Cadillac XTS Platinum to na razie tylko prototyp. Producent nic nie mówi o wersji seryjnej, ale patrząc na inne koncepty koncernu jest szansa, że pojawi się w seryjnym wcieleniu.

Dyskusja

komentarzy