prototypy i wizje

Daewoo przyszłości: Flex i Oto

Dwa nowe prototypy przedstawiła firma GM Daewoo. Są to modele Oto i Flex, które prezentują wizję przyszłości koncernu. Oba auta zgodnie z panującą modą oferują pełną dowolność w zestrojeniu wyposażenia, jak również w zagospodarowaniu przestrzeni wnętrza.

Flex to pojazd w stylu modnych i praktycznych minivanów (MPV). Jego największym atutem jest przestronne i pakowne wnętrze, które dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań może być wykorzystywane w najróżniejszy sposób. Auto ma 4673 mm długości, 1997 mm szerokości i 1720 mm wysokości. Tablica rozdzielcza przypomina kokpit statków kosmicznego, zaś kierownicę zastąpiono wolantem. W parze z taką wizją wnętrza idzie również nawigacja satelitarna, która ma wydatnie pomagać podczas poruszania się tym samochodem zarówno w mieście jak i poza nim. Poza tym dostępne będą również takie udogodnienia jak radio, CD i DVD.

Koreański minivan wyposażony został w sześciocylindrowy silnik widlasty o pojemności 3 l. Jest to jednostka wysokoprężna wykonana w technice bezpośredniego wtrysku paliwa typu common-rail i dysponuje mocą 191 KM. Najprawdopodobniej silnik ten pochodzi z zakładów japońskiego koncernu Isuzu również należącego do grupy GM.

Drugi z samochodów Oto, jest kombinacją auta sportowego z pojazdem segmentu SUV. Pojazd został więc zaprojektowany tak by spisywać się dobrze zarówno na asfalcie, jak i na bezdrożach. Największą wagę konstruktorzy przywiązali zatem do właściwości jezdnych. Jak będzie naprawdę przekonamy się dopiero kiedy pojazd trafi do produkcji seryjnej. Ale czy i kiedy to nastąpi, niestety na razie jest zagadką. Auto ma mierzyć 4474 mm długości, 1897 mm szerokości oraz 1710 mm wysokości. Napędzać je będzie silnik benzynowy V6 o pojemności 2650 cm³ i mocy 157 KM.

Największą zaletą wnętrza Oto jest jego funkcjonalność. Praktycznie żaden element wyposażenia nie jest przymocowany sztywno i może być modyfikowany przez kierowcę według jego własnych potrzeb i upodobań. Można więc złożyć podłokietniki, przesunąć fotele, lub wręcz schować je w podłodze, gdy nie są nam potrzebne. Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań, jakie znalazły zastosowanie w tym koncepcie, wyróżnić należy pilot zdalnego sterowania, który współpracując z audio-wizualnym systemem wyposażonym w otwierany ekran ciekłokrystaliczny na desce rozdzielczej, steruje otwieraniem i zamykaniem drzwi, obsługą radia, systemem nawigacyjnym, a także uruchamianiem silnika.

Dyskusja

komentarzy