prototypy i wizje

EDAG Biwak i Solstice – nietypowe KOMBInacje

Niemiecka firma EDAG, specjalizująca się głównie w przemyśle motoryzacyjnym oraz w projektowaniu samochodów, na zakończonym niedawno Samochodowym Salonie w Genewie zaprezentowała dwa bardzo nietypowe pojazdy.

Pierwszy z nich to SUV powstały na bazie Volkswagena New Beetle’a. Nie wiedzieć czemu, dostał bardzo oryginalną nazwę BIWAK, co bardzo wymownie brzmi w języku polskim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że samochód rzeczywiście nadaje się na biwaki. Podniesione zawieszenie z większymi kołami, specjalna nadbudowa z tyłu upodabniająca do atrakcyjnego kombi oraz parę detali stylistycznych w postaci powiększonych zderzaków, relingów, halogenów czy zapasowego koła na tylnej klapie upewniają nas w przekonaniu, że do środka warto zapakować plecak oraz kiełbaski i wspólnie ze znajomymi zorganizować wypad w „zielone” na ognisko. Kilka chromowanych elementów oraz białe stalowe koła upodobniające BIWAKA do starego Garbusa, to ukłon stylistów w stronę przeszłości. Warto również wspomnieć o lakierze – początkowo wydaje się biały, jednak w rzeczywistości ma bardzo nietypową fakturę i sprawia wrażenie popękanego.

Drugim konceptem EDAGA jest kombi stworzone na podstawie Pontiaca Solstice (znanego również jako Saturn Sky oraz Opel GT). Co prawda był już prezentowany wcześniej w Detroit, jednak dopiero w Genewie wywołał większe zamieszanie. Styliści niemieckiej firmy zapatrzyli się na amerykańskie klasyki, takie jak chociażby Pontiac Safari Station Wagon z lat 50-tych i 60-tych i stworzyli bardzo ciekawą wizję. Długą maskę, 2-drzwiowe nadwozie, niski dach poprowadzony aż do końca nadwozia i ściętą tylną szybę znamy również np. z BMW Z3 Coupe. Linie u EDAGA są równie muskularne i agresywne co u bawarskiego producenta, jednak sprawiają wrażenie bardziej opływowych i delikatnych. Mamy jeszcze jedną zasadniczą różnicę – jeśli w BMW dach jest stały i tylna klapa otwierana, tak u EDAGA mamy tylko nakładkę imitującą kombi, którą zawsze można zdemontować. Na pocieszenie – tylna szybka jest uchylana.

Komentarze w temacie pt. EDAG Biwak i Pontiac Solstice na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy