prototypy i wizje

Ekologiczna moc – Saab 9-5 Aero BioPower

Samochód sportowy po szwedzku to nie smukłe i powabne coupe z mocnym, ale zatruwającym atmosferę silnikiem. To elegancka limuzyna lub pojemne kombi z mocną, ale ekologiczną jednostką napędową. Oto Saab 9-5 BioPower Concept.

W 2005 roku Saab zaoferował model 2.0t BioPower napędzany bioetanolem. W porównaniu z wersją bazową moc wzrosła ze 150 do 180 KM. Szwedom bardzo spodobała się idea mocnego, ale ekologicznego samochodu. Ogólny udział w sprzedaży wersji 2.0t BioPower wynosi 70%. Saab poszedł więc za ciosem i zaprezentował model Aero BioPower.

Do tej pory najmocniejszy model 9-5 Aero dysponował mocą 260 KM. Dzięki przystosowaniu 2,3-litrowego silnika benzynowego do spalania bioetanolu moc wzrosła o 20% (do 310 KM), natomiast moment obrotowy podskoczył z 325 do 440 Nm. Setka osiągana jest w czasie poniżej 6 sekund (wcześniej 6,9 sekundy). Większa moc i lepsze osiągi nie szkodzą drzewom, kwiatom i zwierzętom. Spalanie bioetanolu nie podnosi poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, co z kolei nie wpływa na dalsze ocieplenie klimatu. A to, jak wiadomo, jest bardzo szkodliwe dla całego globu. Jedyne zmiany w silniku wersji BioPower to bardziej wytrzymałe zawory, nowy zbiornik paliwa, pompa paliwowa i kilka innych drobnych elementów.

Saab 9-5 Aero BioPower może być napędzany tylko benzyną, tylko bioetanolem lub dowolną mieszanką obu paliw. Za szwedzkim rozwiązaniem przemawia fakt, że nie ma potrzeby budowania specjalistycznych stacji benzynowych. Wystarczą niewielkie inwestycje w punktach już istniejących. Model 9-5 2.0t BioPower osiągnął sukces. Jeśli Aero BioPower wejdzie do produkcji, nie powinien narzekać na brak zainteresowania.

Komentarze w temacie pt. Saab BioPower na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy