prototypy i wizje

Kia VG – Tajemniczy następca Opirusa

Już pod koniec roku Kia zmieni swój dotychczasowy wizerunek w klasie wyższej. Model Opirus o dość pretensjonalnym wyglądzie zostanie zastąpiony nową konstrukcją. Projekt na razie opatrzony jest tajemniczym kryptonimem VG.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe postępy Koreańczyków, można spodziewać się, że nowy model swoją roboczą nazwę wziął od słów V-ery G-ood (po ang. bardzo dobry). Auta konstruowane przez koncern Hyundaia są bowiem coraz lepsze mechanicznie, a i w kwestii stylistyki także zaczynają gonić europejską czołówkę. W ten trend nie bardzo wpisuje się zaprezentowany w 2003 roku Opirus, będący „okrętem flagowym” marki Kia. Dlatego już niebawem na rynek wjedzie następca tego modelu.

Prezentowane wizualizacje jasno pokazują, w jakim kierunku zmierza projekt. Z przodu auta znajdziemy charakterystyczny grill, zgodny z nowym wizerunkiem marki. Podniesiona linia bagażnika i zagięcie bocznej tylnej szyby zdają się lekko nawiązywać do karoserii Lexusa IS. Z kolei zadziornie narysowane reflektory przednie oraz perforacja biegnąca wzdłuż boków karoserii to ewidentne „kalki” z Opla Insignii. Wzorce nie są więc złe…

Niewiele wiadomo w kwestii mechaniki nowego auta. Prawdopodobnie następca Opirusa pozostanie przy napędzie na przednie koła, lecz spekuluje się także na temat zastosowania rozwiązania 4×4 ze sprzęgłem typu Haldex. Debiut nowej Kii VG na rodzimym rynku koreańskim planowany jest już na koniec bieżącego roku. Na razie nie znamy oficjalnych planów dotyczących sprzedaży na europejskim rynku.

Dyskusja

komentarzy