Genewa 2008

Saab 9-X BioHybrid – Ekologia po szwedzku

Saab jak i wiele innych marek na salonie samochodowym w Genewie przedstawia ekologiczny prototyp. Auto jest jednocześnie zapowiedzią przyszłego, małego modelu, który ma plasować się poniżej 9-3. Czym kusi zielony Szwed?

Od strony stylistycznej niespodzianek nie ma. Każdy kto spojrzy na to auto od razu powie, że to Saab. Charakterystyczny grill, 21-calowe alufelgi nawiązujące swym wyglądem do turbiny w połączeniu z typową dla marki ascetyczną stylistyką tworzą zgrabną całość. Ciekawy w tym pojeździe jest tył a właściwie rozwiązania w nim zastosowane. Jeśli auto porusza się z prędkością przekraczająca 70 km/h tylna górna część karoserii wysuwa się podobnie jak część zderzaka. Ma to zapewnić lepsza aerodynamikę co powoduje spadek zużycia paliwa. Drugą ciekawostkę ukryto w bagażniku. Gdy otworzymy dolną część klapy możemy skorzystać z wysuwanej podłogi. Po otwarciu całej klapy aluminiowe podnośniki unoszą podłogę w celu łatwiejszego załadunku. Wnętrze zostało zaprojektowane we współpracy z firmą Sony Ericsson.

Saab 9-X BioHybrid wyposażony został benzynowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,4 litra. Może on pracować zarówno na zwykłej benzynie jak i na paliwie E85. Dodatkowo jednostka wspomagana jest przez silnik elektryczny. Jego akumulatory ładowane są m.in. podczas hamowania. Auto posiada także system Start-Stop. Motor na zwykłej benzynie osiąga moc 170 KM a na E85 200 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 230 Nm (benzyna) i 280 Nm (E85). Benzynówka do setki przyspiesza w 8,3 sekundy i może jechać z prędkością 192 km/h. Paliwo E85 pozwala osiągnąć 100 km/h w 7,9 sekundy i prędkość maksymalną wynoszącą 216 km/h. Jeżdżąc na zwykłym paliwie spalimy 4,9 l a na E85 6,4 lita na 100 km.

Prototypowy Saab, jak juz wcześniej wspomniałem jest gwiazdą salonu samochodowego w Genewie. Jak zapowiada firma wiele zastosowanych w tym aucie rozwiązań już wkrótce ma się pojawić w seryjnych modelach. Ja czekam na ten wysuwany, dachowy spojler. Już widzę minę kierowcy jadącego za mną gdy system zaczyna działać.

Komentarze w temacie Saab 9-X BioHybrid Concept na naszym forum.