prototypy i wizje

Volvo C30 Concept – kompaktowy Szwed

Volvo C30 to na dzień dzisiejszy tylko auto koncepcyjne, ale jego wejście do produkcji seryjnej jest właściwie przesądzone. Szwedzki kompakt będzie konkurował z takimi tuzami segmentu C jak Audi A3, Alfa Romeo 147 i BMW serii 1.

C30 Concept to duchowy następca modelu P1800ES, który mimo swojej pokrętnej nazwy urzeka czystą, elegancką i nowoczesną linią oraz charakterystycznej 480-tki, która w porównaniu z golfopodobnymi był kompaktową awangardą.

Ze strony wizualnej małe Volvo to rozwinięcie i „ucywilizowanie” prototypowego 3CC z 2005 roku i SCC z 2001 roku. Pierwszy był elektryczny, 3-osobowy i bardzo zgrabny w talii. Drugi miał przezroczyste i powyginane słupki, był „miękki” dla pieszych i obładowany systemami poprawiającymi bezpieczeństwo.

C30 to 4-osobowy kompakt przeznaczony dla młodych, zamożnych, bezdzietnych i ceniących modne gadżety klientów. Auto bazuje na modelu S40, ale jest od niego krótsze i szersze, co dodaje mu sportowego sznytu. O ile z przodu dzieje się niewiele, o tyle „koniec wieńczy dzieło”. Szyba spełniająca zadania klapy i te niepowtarzalne, wyciągnięte światła podkreślają urok C-trzydziestki. Oby tylko te podejrzane, brązowo-złote elementy nadwozia nie dotrwały do produkcji seryjnej.

W kwestii technicznej – pod maską znajduje się 5-cylindrowy, 2,4-litrowy silnik benzynowy turbo. 260 KM i 6 sekund do setki wystarczą, aby dojechać na kolejną wyprzedaż w IKEI. Auto zadebiutuje na salonie w Detroit, natomiast do salonów sprzedaży wjedzie we wrześniu bieżącego roku.

Komentarze w temacie pt. Volvo C30 Concept na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy