wydarzenia

30 lat Fiata Pandy

Podczas salonu w Genewie, Fiat świętował 30. urodziny Pandy, który z 6 milionami zarejestrowanych egzemplarzy stał się najliczniej sprzedawanym samochodem z segmentu aut miejskich. Co ciekawe, mały Fiat debiutował w 1980 r. dokładnie w tym samym miejscu.

Pierwsza generacja spod ręki Giorgietto Giugiaro weszła do sprzedaży trzy dekady temu i zyskała sobie wielu zwolenników, stając się praktycznie symbolem Włoch. Pod nazwą Marbella, samochód był produkowany na podstawie licencji także przez SEAT-a. Panda była pierwszym samochodem w swojej klasie, który został wyposażony w napęd integralny (1983 r.) oraz silnik diesla (1986 r.), a także posiadał ekonomiczne jednostki napędowe, przyjazne środowisku. W 1990 r. rozpoczęła się sprzedaż Pandy Elletra – jednego z pierwszych pojazdów o napędzie elektrycznym. Od 1995 r. auto było oferowane wyłącznie na Półwyspie Apenińskim. Ostatecznie produkcję zakończono dopiero w 2003 r., czyli gdy samochód miał już 23 lata na karku.

Następca bestsellera, nowy Fiat Panda, ujrzał światło dzienne w 2003 r. Niedługo po wejściu do sprzedaży auto otrzymało prestiżową nagrodę Car of The Year 2004, która po raz pierwszy została przyznana pojazdowi tej klasy. Panda drugiej generacji, jak przystało na sukcesora poprzednika, w ciągu 6 lat stała się liderem swojego segmentu. Do chwili obecnej wytworzono już 1,5 miliona egzemplarzy Pand, a poprzedni rok zakończono ze sprzedażą na poziomie 300 tys. sztuk.

Warto wspomnieć, ze Fiat Panda przeszedł w 2009 r. delikatny lifting. Samochód jest oferowany z tradycyjnymi, benzynowymi i wysokoprężnymi silnikami, jak również z jednostkami zasilanymi metanolem bądź LPG, o mocy od 54 do 100 KM. Napęd może być przenoszony na przednią lub obie osie (napęd integralny) poprzez manualną i sekwencyjną, zautomatyzowaną przekładnię Dualogic.

Przy omawianiu historii modelu, nie należy zapominać o licznych seriach specjalnych, stworzonych na bazie Pandy. Mam tu na myśli: Pandę Monster 4×4, powstałą przy współpracy z Ducati (1996 r.), PanDAKAR – biorący udział w Rajdzie Dakar w 2007 r., Pandę Mammy – przeznaczonej specjalnie dla mam, wyróżniającą się Pandę Alessi, a także ostatnie odmiany: 4×4 Glam oraz Adventure (2009 r.).

Dyskusja

komentarzy