wydarzenia

Klasyki w FSO - wystawa

Klasyki w FSO. Unikalna wystawa rusza w dawnych halach żerańskiej fabryki

Jest w Warszawie takie miejsce, na widok którego wzdychają niemal wszyscy pasjonaci motoryzacji. Teraz żerańskie hale FSO znowu będą tętnić motoryzacyjnym życiem.

Już 1 czerwca 2019 rusza wystawa Klasyki w FSO. Będzie to unikalne wydarzenie, podczas którego zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ponad 100 najróżniejszych eksponatów z epoki PRL-u, od najróżniejszych wariantów Warszawy, przez Syreny, małe i duże Fiaty, aż po Polonezy, Tarpany i inne użytkowe produkty z zakładów FSC. Wśród tych samochodów pojawi się także wiele zachodnich i dalekowschodnich produkcji, zajmujących szczególne miejsce w historii motoryzacji.

Lokalizacja, w której auta będą prezentowane, również jest zaskakująca – to dawna lakiernia, którą technicznie przywrócono „do życia”. Część samochodów będzie więc stała w efektownie oświetlonym tunelu, zaś pozostałe znajdziemy w okolicznych pomieszczeniach.

Klasyki w FSO - wystawa

Organizatorem wystawy „Klasyki w FSO” jest Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki oraz Muzeum Skarb Narodu. Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki powstała w 2000 roku. Od 2013 jest organizacją pożytku publicznego. Główne cele Fundacji to promowanie tradycji narodowej, propagowanie postaw prospołecznych, a także rozwój świadomości patriotycznej, obywatelskiej i kulturowej. Muzeum Skarb Narodu wyrosło zaś ze stowarzyszenia „Nasz Tor”, zaś nazwę zyskało dzięki satyrycznej stronie na portalu Facebook o nazwie „Skarb Narodu”, której celem było „nabijanie się z Januszy Biznesu sprzedających różne samochody jako unikaty PRL” – tak twierdzi Robert Brykała, jeden z założycieli.

Wystawa „Klasyki w FSO” początkowo będzie dostępna w ograniczonym zakresie czasowym. Przewidywane są tury w następujące dni czerwca: 1-2.06 / 15-16.06 / 29-30.06 / 13-14.07 / 27-28.07. Bilety (LINK) oraz regulamin zwiedzania dostępne są na stronie organizatora.

Dyskusja

komentarzy