wydarzenia

Porsche: 60 lat supersportowych samochodów

Za sprawą modeli takich jak 356 i 911, Porsche cieszy się wielką renomą wśród producentów aut sportowych. Między 29 października 2013, a 17 marca 2014 roku w Muzeum Porsche będzie można podziwiać wystawę z niezwykłymi samochodami marki ze Stuttgartu.

Porsche swoją ekspozycję nazwało „60 lat supersportowych samochodów”. Muzeum prezentuje między innymi modele, które nie miały nigdy swojej premiery i nie były oficjalnie pokazane publiczności. Przykładem jest pierwszy model 550 Spyder, zakupiony przez prywatnego kolekcjonera. Obecnie jednostka napędowa zastosowana w 550 Spyder cieszy się wielką sławą i jest uznawana za jeden z najlepszych silników Porsche wszech czasów.

Na wystawie obejrzeć można także niezwykły model 904 GTS. Jest to maszyna, która dzięki swojej wszechstronności, w okresie od 1963 roku do połowy lat 70-tych, zwyciężyła w ponad 300 wyścigach. Na gości w muzeum czeka jedyny na świecie egzemplarz Porsche 911 Turbo RS. Jest to jedyny model Turbo posiadający lekką konstrukcję zastosowaną w modelu Carrera RS. Co ciekawe, samochód ten znalazł się na okładce płyty Herberta von Karajana pt. „Famous Overtures”, nagranej przy współpracy z udziałem orkiestry Filharmoników Berlińskich.

Niesłychanie interesującym samochodem, który można obejrzeć na wystawie, jest 959 S, znacznie wyprzedzający inne pojazdy ze swoich czasów pod kątem zaawansowania technicznego. Niezwykła ilość innowacji i nowych technologii zastosowanych w tym modelu sprawiło, że 959 S stał się oficjalnym kamieniem milowym całej wystawy.

Gratką dla Fanów Porsche jest na pewno zaprezentowane na wystawie Porsche 911 GT1, wyprodukowane w limitowanej ilości 21 sztuk z homologacją drogową. Rozwiązania techniczne w tym modelu pochodzą prosto z toru wyścigowego. Idealnym uzupełnieniem wystawy jest zaprezentowana po raz pierwszy w 2000 roku Carrera GT. Prezentując ten model, Porsche mocnym akcentem wkroczyło w nowe millenium.

Wystawę pt. „60 lat supersportowych samochodów” można oglądać od wtorku do niedzieli w Muzeum Porsche, w godzinach 9:00-18:00. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 8 euro.

Dyskusja

komentarzy