wydarzenia

Suzuki w Genewie: G70 i Swift Range Extender

Suzuki na zbliżający się salon w Genewie przygotowało dwie, europejskie premiery. Pierwsza z nich jest prezentacja prototypowego kompaktu przyszłości – G70. Druga to najnowsze wcielenie elektrycznego Swifta, który tutaj zyskał przydomek Range Extender.

Suzuki G70 to według producenta nowa wizja auta kompaktowego, charakteryzującego się zmniejszonym ciężarem i aerodynamiką dopracowaną w każdym szczególe. Waga pojazdu rzeczywiście jest niska i wynosi tylko 730 kg. Również design karoserii, z płynnymi i opływowymi formami zdradza dbałość projektantów o aerodynamikę.

Minimalistyczny design, łagodne linie nadwozia sprawiają, że samochód wzbudza dużą sympatię. Pomimo, że auto wygląda jak coupe, jest pięciodrzwiowe, a druga para drzwi idealnie została wkomponowana w karoserię. Jako że mamy do czynienia z prototypem, jego wnętrze jest bardzo futurystyczne.

Zielona wykładzina podłogowa i tapicerka foteli podkreślają ekologiczny charakter pojazdu. Deskę rozdzielczą tworzą dwa ciekłokrystaliczne wyświetlacze. Górny pokazuje wszystkie dane związane z prowadzeniem samochodu, a dolny pełni rolę platformy multimedialnej. Do napędu auta służy 0,8-litrowy motor benzynowy wyposażony w turbodoładowanie. Współpracuje on ze skrzynią CVT, a na pokładzie znajdziemy również system stop/start i system odzyskiwania energii podczas hamowania.

Druga nowość od Suzuki to Swift Range Extender. Model ten to elektryczna odmiana miejskiego Japończyka. Auto wyróżnia się zewnętrznie nowymi światłami, grillem, a także aerodynamicznymi alufelgami. Silnik elektryczny pozwala na przejechanie 30 km, a zasięg pojazdu można zwiększyć, wykorzystując ładowanie akumulatora poprzez generator napędzany silnikiem spalinowym. Więcej danych dotyczących auta powinniśmy poznać w marcu.

Dyskusja

komentarzy