wydarzenia

Van Of The Year 2009 – Nemo, Fiorino i Bipper

Żyjemy nie tylko zbliżającym się Salonem Samochodowym w Paryżu. 23 września rozpoczęły się Targi Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze. Jedną z większych atrakcji stało się ogłoszenie wyników na ‚Samochód Dostawczy 2009 roku’. Tytuł zdobyły Nemo, Fiorino i Bipper.

Niewielkie i bardzo przyjemne z wyglądu trojaczki – Citroen Nemo, Fiat Fiorino oraz Peugeot Bipper – zdobyły główną nagrodę na najlepszy samochód dostawczy 2009 roku. Wielkoformatowy odpowiednik Car Of The Year (COTY) jest przyznawany co roku – w 2008 także koncern PSA wraz z Fiatem święciły wielki tryumf – Citroen Jumpy, Fiat Scudo oraz Peugeot Expert otrzymały tytuł „Van Of The Year 2008”. Tym razem jury uhonorowało dostawczaki „dwa kalibry” mniejsze – turecką trójkę w postaci Nemo, Fiorino i Bippera. Co ciekawe nowy Citroen Berlingo oraz Peugeot Partner zajęły w tym roku drugie miejsce.

Co zapewniło sukces malutkim Citroenowi, Fiatowi i Peugeotowi? Na pewno doceniono nowatorską koncepcję kompaktowej furgonetki, której brakowało na rynku. Także odpowiednia ładowność (2,5 metra sześciennego lub 610 kg) i bardzo wysoka zwrotność (niecałe 3,9 m długości promień skrętu 5 m), przyczyniły się do sukcesu. Co ciekawe sympatyczna aparycja także była powodem, który urzekł profesjonalnych sędziów – docenili sympatyczny styl trojaczków oraz ich osobowość.

Citroen Nemo, Fiat Fiorino i Peugeot Bipper to mnogość wersji dostawczych i osobowych, a to także nie jest bez znaczenia. Pod maskami dostępne są trzy silniki: benzynowy 1.4i 75 KM oraz 1.3 Multijet 75 KM (tylko Fiorino) i 1.4 HDI 70 KM (Nemo i Bipper). O tym, że dostawcze autka produkowane w Turcji w zakładach Tofas są warte tytułu „Van Of The Year 2009” przekonałem się osobiście. Wy będziecie mieli okazję już niedługo na stronie autoGALERII – po lekturze testu małego błazenka…

Komentarze w temacie 2008 Fiat Fiorino, Citroen Nemo i Peugeot Bipper na naszym forum.

Dyskusja

komentarzy