Masz samochód w leasingu? Sprawdź to - wchodzi Polski Ład i zmienia zasady gry

Kilka dni temu Prezydent Duda podpisał forsowany przez obóz rządzący pakiet reform nazywanych Polski Ład. Wprowadza to wiele zmian w kwestii leasingów na samochody.

Zmian będzie niestety bardzo dużo. I jak to zwykle bywa, najmocniej zmiany odczują najmniejsze firmy, czyli popularne w Polsce jednoosobowe działalności gospodarcze. To nie tylko osoby pracujące w wielkich korporacjach na kontraktach. To też małe, lokalne biznesy, z których wszyscy korzystamy na codzień. Nowe zasady, które wprowadza Polski Ład, najmocniej uderzą właśnie w takie grupy przedsiębiorców.

Obecnie prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość, po zakończeniu okresu leasingu, wykupić samochód na siebie - prywatnie. Następnie po odczekaniu półrocznego okresu karencji możemy sprzedać pojazd bez płacenia podatku dochodowego.

Dodatkowo podatek VAT był płacony od ceny nabycia (czyli ostatniej raty), czyli najczęściej od wartości wynoszącej 1% nowego samochodu.

Polski Ład Leasing

Polski Ład, czyli zmiany na gorsze

Od pierwszego stycznia 2022 roku zmienia się wszystko. W opisanym wcześniej przypadku okres karencji wydłuża się aż do 5 lat!

Macie nadzieję, że to wszystko? Otóż nie - podatek VAT, przy wykupie samochodu od firmy leasingowej, zapłacicie od wartości rynkowej auta.

Polski Ład - policzmy koszt wykupu na nowych przepisach

Przyjmijmy, że nowy samochód kosztował 150 000 złotych netto. Okres leasingu to 36 miesięcy, wartość końcowa w umowie to 1%, czyli 1500 złotych netto (czyli VAT od tej kwoty wyniesie 345 złotych). Według starych zasad po 6 miesiącach sprzedajemy samochód bez dodatkowych kosztów. Wartość trzyletniego auta przyjmę jako połowę ceny nowego pojazdu, czyli 75 000 złotych netto.

Od stycznia 2022 roku, w przypadku sprzedaży samochodu po 6 miesiącach, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy od kwoty 75 000 złotych. Zależnie od tego w jakim progu podatkowym się rozliczacie (18 lub 32%) jest to kwota 13 500 złotych lub 27 000 złotych. Dodatkowo, przy wykupie samochodu dopłacić trzeba będzie podatek VAT w wysokości 17 250 złotych.

W sumie oznacza to obciążenie w wysokości 30 750 złotych lub 44 250 złotych. Przypominam, że rozmawiamy o trzy letnim samochodzie o wartości 75 000 złotych. Macie auto dwa razy droższe? Mechanizm jest prosty: mnożycie podane przeze mnie kwoty przez dwa.

Radzę się pośpieszyć

Jeżeli macie możliwość oraz środki, to warto rozważyć wykup pojazdu jeszcze w tym roku. Do 31.12.2021 roku obowiązują stare zasady. Czasu zostało bardzo niewiele a wykup od firmy leasingowej nie trwa jednego czy dwóch dni. I stawiam dolary przeciwko orzechom, że przeżywają one obecnie nawał wniosków o wcześniejsze zakończenie umów. Większość banków idzie na rękę przedsiębiorcom i zmienia harmonogram spłat w taki sposób, aby zakończyć umowę jeszcze w tym roku, na korzystnych warunkach.