"Yanosik na renifery". Porokello pozwala oznaczać Finom zwierzęta na drodze

Określenie "Yanosik na renifery" jest bardzo adekwatne. Porokello to fińska aplikacja, która pozwala oznaczać zwierzęta na drogach. Wbrew pozorom takie rozwiązanie jest tam bardzo potrzebne.

Podczas mojego ostatniego pobytu na północy Finlandii zauważyłem, że wielu kierowców korzysta z bliżej niezidentyfikowanej aplikacji. Wyglądała ona jak Yanosik, aczkolwiek pokazywała dość dziwne rzeczy. Po krótkiej weryfikacji okazało się, że w zasadzie się nie myliłem - różnica polega jednak na tym, że Finowie oznaczają renifery i łosie.

Porokello to "Yanosik na zwierzęta"

Aby lepiej zrozumieć idee stojącą za stworzeniem takiej aplikacji trzeba wiedzieć, że problem zwierząt grasujących po drogach północnej Finlandii jest naprawdę duży. Dlaczego? To proste - jak pewnie wiecie zimą jest tam ciemno niemal przez cały dzień. Drogi są oczywiście nieoświetlone, tak więc kierowcy są skazani na oświetlenie w swoich samochodach. Oczywiście niemal każdy stosuje tutaj dodatkowe lampy - niegdyś halogenowe, a teraz ledowe.

Yanosik Porokello

Wszystko po to, aby oświetlić zwierzęta, które bardzo lubią wychodzić na drogi. Okazuje się bowiem, że renifery i łosie polubiły zlizywanie substancji, którą pokrywa się drogi dla zapewnienia lepszej przyczepności. Niegdyś była to specjalna sól, teraz zaś stosuje się inne rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że zwierzęta przestały bać się dróg i lubią sobie wyjść nawet na ruchliwą szosę (jak na fińskie standardy).

W 2014 roku podjęto ograniczoną próbę rozwiązania tego problemu. Grupie refinerów pomalowano poroża specjalną odblaskową farbą. Faktycznie - efekt był dobry, ale proces "malowania" poroża okazał się być zbyt skomplikowany i dość drogi.

Z pomocą przyszli więc specjaliści od aplikacji mobilnych

Porokello to naprawdę taki "Yanosik na renifery". Zasada działania aplikacji jest mniej więcej taka sama. Kierowcy oznaczają zwierzęta w momencie, w którym mijają je przy drodze. Punkt ten pojawia się u innych użytkowników aplikacji, dzięki czemu wiedzą oni, że w danej lokalizacji trzeba zachować zwiększoną ostrożność.

Wypadki z udziałem reniferów to niestety poważny problem. Duże i ciężkie zwierzęta stanowią ogromne zagrożenie w przypadku uderzenia. Często takie wypadki kończą się śmiercią nie tylko dla zwierzęcia, ale i dla osób jadących samochodem.

Aplikacja cieszy się dużym zainteresowaniem i według władz Finlandii faktycznie przyczyniła się do ograniczenia liczby wypadków. Tym samym czasami najlepsze rozwiązania to najprostsze rozwiązania.