Toyota i PGNiG biorą się za wodór. Powstanie pierwsza stacja tankowania

Toyota i PGNiG podają sobie dłonie i zabierają się do pracy. Wspólnie rozwijać będą rozwijać technologię wodorową w Polsce - w tym stworzą pierwszą stację tankowania tego "paliwa".

Toyota i wodór to słowa, które idą w parze od wielu lat. Japończycy wciąż widzą potencjał w tym rozwiązaniu i przeznaczają ogromne fundusze na rozwój tej technologii. Czy słusznie? Jakby nie patrzeć tankowanie wodoru jest znacznie wygodniejsze od ładowania baterii. Teraz Toyota pozyskała partnera w Polsce, który pomoże wprowadzić "wodór" na nasze drogi. Dzisiaj podpisano umowę z PGNiG, dzięki której powstanie pilotażowa stacja tankowania wodoru.

Toyota

To ważny krok dla rozwoju tego źródła zasilania

“Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce” – podkreśla Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.

Pierwsza stacja tankowania wodoru ma powstać na terenie PGNiG na Warszawskiej Woli, w rejonie ulicy Kasprzaka i Prądzyńskiego. Tutaj jest też zlokalizowana jedyna stacja tankowania gazu ziemnego. Można spodziewać się, że nowa "wodorowa" stacja powstanie tuż obok. PGNiG wybrało już konsorcjum polsko-brytyjskie, które zaprojektuje i wybuduje stację. Stosowna umowa została podpisana - a to oznacza, że machina ruszyła i faktyczne prace powinny zostać podjęte w najbliższym czasie.

“Eksploatacja badawczej stacji pozwoli PGNiG na zbudowanie kompetencji wodorowych w zakresie tego typu projektów. Docelowo chcemy wzbogacić naszą ofertę sprzedażową o wodór, także w zakresie paliwa napędowego dla pojazdów, co uzupełniłoby oferowane obecnie CNG i LNG, przyczyniając się do rozwoju nisko i zeroemisyjnej gazomobilności w Polsce” – powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju.

Toyota będzie mogła promować model Mirai

Toyota od lat stawia na wodór. Dzięki obecności stacji w Polsce marka będzie mogła promować swój sztandarowy model wykorzystujący to źródło zasilania - Mirai. Niebawem na rynek wjedzie druga generacja tego samochodu, znacznie nowocześniejsza i atrakcyjniejsza wizualnie.

Warto dodać, że drugim koncernem, który rozwija gamę wodorową, jest Hyundai/KIA. Koreańczycy wprowadzili już na rynek model NEXO, zaś kolejne auta są cały czas rozwijane w centrach badawczych.