Volvo nie rezygnuje z sedanów i praktycznych kombi. Radujmy się!

Jeśli myśleliście, że sedany i kombi przepadną na rzecz SUV-ów, to mamy dla Was dobrą wiadomość - tak się nie stanie. Volvo stawia na klasyczne nadwozia i będzie je konsekwentnie rozwijać.

Od kilku lat mówi się, że elektryki wyprą klasyczne nadwozia. Sedany i kombi przegrają z dziwnymi crossoverami, SUV-ami i innymi wynalazkami zastępującymi dotychczas znane formy. Czołowi designerzy twierdzą, że "anatomia" platform dostosowanych do aut na prąd sprawia, iż trzeba decydować się na nietypowe rozwiązania. Czyżby? Volvo ma inne zdanie na ten temat.

Szwedzi twierdzą, że elektryfikacja motoryzacji faktycznie wymusi zmianę myślenia. Ta ma jednak tyczyć się głównie SUV-ów, które muszą stać się bardziej aerodynamiczne. Nie zapomniano też o innych nadwoziach, cenionych przez wielu klientów.

Volvo zamierza produkować sedany i klasyczne kombi

Choć sprzedaż sedanów maleje z roku na rok, to jednak dla Szwedów nie jest to coś, co wymaga zmiany myślenia. Limuzyny od zawsze były stałym elementem gamy tej marki i to się nie zmieni.

Według potwierdzonych informacji kolejne generacje modeli z serii S i V są już opracowywane. Co więcej, będą one korzystać jeszcze ze zelektryfikowanych napędów spalinowych. Choć szwedzka marka idzie w kierunku oferowania pojazdów zasilanych wyłącznie prądem, to jednak do tego czasu będzie nam zapewniać swego rodzaju kompromis.

Co ciekawe inwestowanie w samochody typu sedan czy kombi nie jest z biznesowego punktu widzenia doskonałym ruchem. Dlaczego? Być może o tym nie wiecie, ale Volvo XC60 sprzedaje się lepiej od modeli S60/S90/V90/V60 razem wziętych. To pokazuje potęgę i popularność SUV-ów oraz szereg wyzwań, z którymi muszą mierzyć się producenci.

Volvo Sedan

Volvo może zmienić nomenklaturę

Przez lata przyzwyczailiśmy się do oznaczeń alfanumerycznych w przypadku modeli tej marki. To jednak może ulec zmianie. Według wstępnych informacji nowe modele na prąd mogą zyskać klasyczne nazwy. Szwedzka marka zarejestrowała już nazwę "Embla", która może odnosić się do następcy XC90.

Volvo S90 T8 R-Design | fot. Marcin Napieraj

Pierwsze premiery nowych modeli czekają nas jeszcze w tym roku. W trzecim lub czwartym kwartale poznamy nowe XC90, w pełni elektryczne i z nowym rodzajem nadwozia, będącym kombinacją SUV-a i kombi. Kolejne lata przyniosą z kolei następne ciekawe premiery.