A to jest Wells Vertige. Waży 850 kg, ma 211 KM i setkę robi w 5 sekund

Jedno jest pewne - Brytyjczycy wciąż potrafią projektować świetne auta sportowe. Wells Vertige waży 850 kg, ma 211 KM i zapewnia świetne osiągi. A do tego kapitalnie wygląda!

Małe, lekkie i szybkie - takie najczęściej są brytyjskie auta sportowe. Co jak co, ale na Wyspach opanowano sztukę budowania takich maszyn. Wielu małych producentów oferuje najróżniejsze ciekawe konstrukcje. Jedną z nowości jest Wells Vertige. Marka o nazwie, która nic nikomu nie mówi, wprowadza 850-kilogramowego sportowca na rynek, oferującego kapitalne osiągi pomimo niewielkiem mocy.

Wells Vertige to klasyka motoryzacji

Jak zrobić szybkie i świetnie jeżdżące auto? Niektórzy silą się na wsparcie ze strony elektroniki i elektryki. Inni kombinują z zaawansowanymi konstrukcjami zawieszenia. Prawda jest jednak taka, że nic nie przebije najstarszego przepisu na świecie, czyli niskiej masy i rozsądnej mocy. Ta zasada była główną ideą przyświecającą przy projektowaniu tego samochodu.

Wells Vertige

Za modelem Vertige stoi Robin Wells - Brytyjski przedsiębiorca, który 7 lat temu postanowił stworzyć auto sportowe, które idealnie spełni jego oczekiwania. Upadek TVR-a sprawił, że na rynku pozostała spora luka na lekkie maszyny. Poza tym TVR już od dłuższego czasu stawiał na mocne i duże silniki.

Nadwozie Wellsa Vertige wykonane jest z lekkich i wytrzymałych kompozytów, a osadzono je na stalowym podwoziu skorupowym. Zawieszenie bazuje na podwójnych wahaczach, zapewniających odpowiednią prace kół (w nadkola wpasowano 17-calowe felgi Speedline i wysoką przyczepność. Lekka konstrukcja wszystkich podzespołów sprawiła, że finalnie auto waży raptem 850 kilogramów. Sercem tego samochodu jest 211-konny silnik ze stajni Forda. To dwulitrowa turbodoładowana jednostka, która przekazuje moc na tylną oś za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów.

Świetny stosunek mocy do masy sprawia, że auto przyspiesza do setki w 5 sekund, a jego prędkość maksymalna to 230 km/h. Najważniejsze jest tutaj jednak to, że właściwości jezdne są bardzo analogowe. Elektronika ogranicza się do podstawowych funkcji (ABS), zaś cała reszta pozostaje w rękach kierowcy. Nie jest to więc samochód dla niedoświadczonych kierowców.

Wells Vertige

Wells Vertige pozostanie rzadkim widokiem na drogach

Właściciel marki mówi wprost, że nie zależy mu na masowej produkcji. Rocznie ma powstawać 25 takich samochodów. Pierwsze sztuki zostały już sprzedane "przyjaciołom i rodzinie", a kolejni klienci ponoć ustawiają się w kolejce po ten samochód. Pomogła w tym premiera w Goodwood, która zachęciła fanów klasycznej brytyjskiej motoryzacji do inwestycji w ten ciekawy projekt.