ciekawostki

Zapomniany salon Subaru na Malcie. Stoją tam nigdy nie zarejestrowane auta z lat 90-tych

Redakcja autoGALERIA.pl

Subaru Impreza pierwszej generacji bez przebiegu? A może absolutnie nowe unikalne Subaru XT? Wszystko to można znaleźć na Malcie.

Malta to wyjątkowo urokliwy i dość hermetyczny kraj. Na tej stosunkowo niedużej wyspie można odnaleźć wiele ciekawych miejsc. Niektóre, zwłaszcza dla pasjonatów motoryzacji, mogą być wyjątkowo interesujące. Weźmy na przykład miejscowość Mosta, położoną w centralnej części wyspy. To jedno z większych miast, skupiających wiele firm oraz ważnych instytucji. Tam też, przy głównej ulicy, ulokowany jest skromny salon z szyldem Fuji. W środku kryje się jednak wiele aut, będących dla kolekcjonerów łakomym kąskiem.

Już na zdjęciach z Google Street View widać, że za szybą kryje się kilka intrygujących pojazdów. W budynku stoi kilka egzemplarzy Subaru Imprezy – przy czym dwa z nich to najuboższa wersja z czarnymi zderzakami. Jak to mawiają „rock it like it’s 90s”.

Tym, co jednak przyciągnie do witryny pasjonatów motoryzacji jest Subaru XT. Ten unikalny stylistycznie model to jedna z perełek tej marki z lat 80-tych. Produkowano go przez raptem sześć lat, a do naszych czasów przetrwało bardzo mało egzemplarzy. Subaru XT wykorzystywało wiele oryginalnych na swoje czasy rozwiązań, takich jak chociażby progresywne elektryczne wspomaganie kierownicy, oddzielny komputer do sterowania silnikiem i automatyczną skrzynią biegów, napęd na cztery koła sterowany elektronicznie (z przycisku) czy komputer pokładowy. Nadwozie zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić możliwie najmniejszy opór powietrza. W środku z kolei postawiono na lotnicze inspiracje, zaś wisienką na torcie jest asymetryczna kierownica.

Poza tym w maltańskim salonie znajdziemy także model Justy oraz dostawczego Sambara. Samochody stoją nieruszane w budynku od blisko 30 lat. Co ciekawe właściciel zamkniętego salonu wciąż opłaca budynek i regularnie zagląda do swojej „kolekcji”. Na wszelkie prośby dotyczące ewentualnego odkupu aut, a zwłaszcza unikalnego XT, odpowiada jednak odmową.

Źródło: Carsaddiction.com

Dyskusja

komentarzy