producenci i rynek

BMW 650i xDrive Coupe | fot. Paweł Kaczor

BMW zakończyło produkcję Serii 6 Coupe

My tu zajmujemy się szpiegowaniem zamaskowanych modeli BMW w trakcie testów na torze Nürburgring, a tymczasem w lutym bawarski producent zakończył po cichu produkcję Serii 6 Coupe.

To już pewne – BMW Serii 6 Coupe o wewnętrznym kodzie F13 nie będzie dłużej produkowane. Jego czas dobiegł końca w lutym tego roku, kiedy to, nie mówiąc nic nikomu, BMW zrezygnowało z wytwarzania go. Z taśm montażowych wciąż zjeżdżają modele o oznaczeniach F12 i F06, czyli Cabrio i 4-drzwiowe GranCoupe.

BMW 650i xDrive Coupe | fot. Paweł Kaczor

Skąd decyzja o uśmierceniu klasycznego wariantu „szóstki”? To dość zaskakujące, że producent nie zdecydował się oficjalnie o tym poinformować, a przedstawiciele BMW nabrali wody w usta i nic w tej w kwestii nie zdradzają. Nieznany jest też los kabrioletu i 4-drzwiowego coupe. Wiadomo tylko, że Seria 6 Coupe F13 nie trafi ponownie do produkcji.

Są dwie możliwości zaistnienia takiej sytuacji. Po pierwsze, tradycyjne coupe nie było tak chętnie wybierane przez klientów, jak wersja otwarta i 4-drzwiowe GranCoupe, które okazało się prawdziwym hitem. Druga informacja płynąca z tego wydarzenia jest taka, że dni Serii 6 są już policzone. To zresztą naturalna kolej rzeczy, ponieważ BMW intensywnie pracuje nad jej następcą.

BMW 650i xDrive Coupe | fot. Paweł Kaczor

A następcą, inaczej niż zazwyczaj, nie będzie kolejna generacja Serii 6, a zupełnie nowa w palecie modelowej BMW Seria 8. Seria 6 przypadnie w spadku odmianom GranTurismo i GranCoupe nowej „piątki”. Topowe coupe i cabrio zostaną oznaczone cyfrą „8”. Przedprodukcyjne samochody uchwycono w trakcie testów już wielokrotnie – nie tylko na drogach, ale także na torze Nürburgring, gdzie pojawiła się także najmocniejsza odmiana nadchodzącej Serii 8, która będzie nosić miano M8.

Seria 8 zostanie zbudowana na modułowej platformie CLAR, z której korzystają już nowe Seria 7 i Seria 5. Członkowie rodziny z „ósemką” na nazwie najprawdopodobniej otrzymają wewnętrzne kody G14 (Convertible), G15 (Coupe) i G16 (GranCoupe). Premiera dwóch pierwszych wersji powinna nastąpić w 2018 roku, natomiast GranCoupe dołączy do gamy rok później.

Podobne artykuły