prototypy i wizje

Genesis GV80 Fuel Cell Concept

Genesis GV80 Fuel Cell Concept – Segmentowa ekspansja

Luksusowa submarka Hyundaia zaprezentowała w Nowym Jorku wizję swojego pierwszego SUV-a. Koncepcyjny samochód zapowiada poszerzenie portfolio marki Genesis, a do jazdy wykorzystuje nowoczesną technologię wodorową.

Gama modelowa marki Genesis składa się obecnie z dwóch limuzyn: G80 i większej G90. Już niebawem dołączy do nich samochód o oznaczeniu G70, który będzie konkurować w segmencie premium z takimi autami jak BMW Serii 3, Audi A4, Mercedes Klasy C czy Lexus IS. Podczas trwającego właśnie Salonu Samochodowego w Nowym Jorku publiczność może przyjrzeć się z bliska pomysłowi marki na jej pierwszego SUV-a.

Auto koncepcyjne Genesisa z zewnątrz sprawia wrażenie, jakby miało konkurować raczej z Bentleyem Bentaygą niż pseudoterenowymi produktami marek takich jak BMW, Audi czy Mercedes. W rzeczywistości mówi się, że GV80 Fuel Cell Concept zapowiada produkcyjną wersję konkurenta m.in. BMW X5.

Genesis GV80 Fuel Cell Concept

Smukła i proporcjonalna sylwetka SUV-a powstała pod czujnym okiem Luca Donckerwolke’a. „GV80 Concept to SUV, który nawiązuje do zaufania i ewolucji marki Genesis” – gwarantuje Donckerwolke. GV80 rzeczywiście wygląda na zdjęciach na samochód budzący zaufanie, a poczwórne reflektory składające się z poziomo ułożonych szerokich pasków pokazują, że podzielenie klosza lamp może być udanym zabiegiem stylistycznym. Pomiędzy nimi znalazło się miejsce na osłonę chłodnicy z „diamentową siatką” niemal żywcem wyrwaną z maski Bentleya Bentaygi. Linia boczna nie jest już tak interesująca, ale u dołu znajdziemy ciekawe przetłoczenie przechodzące w wylot powietrza. W tylnej części nadwozia odnajdziemy ten sam poczwórny, paskowy motyw świateł co z przodu.

Wnętrze nie zaskakuje już taką elegancją – budzi raczej skojarzenia z estetyką kabin amerykańskich samochodów z lat 80 ubiegłego wieku. Jak na auto koncepcyjne jest wyjątkowo skromnie. Bardzo popularne ostatnimi czasy ekrany przeniesiono ze środka deski rozdzielczej na jej szczyt. Z tyłu umieszczono dwa indywidualne fotele oddzielone wysoko poprowadzonym tunelem środkowym.

Genesis GV80 Fuel Cell Concept

Producent nie ujawnił danych technicznych pojazdu ani parametrów układu napędowego. Wiemy natomiast, że GV80 Concept porusza się dzięki wodorowemu napędowi typu plug-in. Niewykluczone, że jest to ta sama technologia, którą wykorzystuje prototyp wodorowego Hyundaia FE Fuel Cell.

Genesis nie zdradza kiedy zaprezentuje światu produkcyjną wersję modelu GV80, ale może on być częścią planu marki zakładającego opracowanie trzy nowych samochodów od 2018 do 2020 roku. Oprócz SUV-a ma pojawić się m.in. sportowe coupe, a już niedługo także najmniejszy sedan, czyli G70. Marka Genesis zapowiada też, że pierwsza opracowana przez nią hybryda typu plug-in trafi na rynek w 2019 roku, a w pełni zelektryfikowane pojazdy uzupełnią gamę najpóźniej w 2021 roku.

Podobne artykuły