Renault zachęca fanów: "Stwórzcie SWOJE Twingo przy pomocy sztucznej inteligencji"

Renault Twingo obchodzi 30 urodziny. Z tej okazji firma zachęca, żeby przy pomocy sztucznej inteligencji stworzyć swoją wizję kultowego auta.

Z okazji urodzin Twingo, Renault odpaliło nową kampanię, skierowaną do fanów jednego z najfajniejszych miejskich samochodów (zwłaszcza tej pierwszej generacji). Mają na nowo wymyślić "mieszczucha", uwalniając wszystkie swoje pokłady wyobraźni.

W zamian za to, Renault wybierze jeden z pomysłów i odtworzy go w rzeczywistości, jako samochód koncepcyjny. Bo Wasze Twingo ma powstać w wirtualnej rzeczywistości.

Renault Twingo według sztucznej inteligencji

Pomysł francuskiej marki narodził się z popularności generatorów bazujących na sztucznej inteligencji. Wiele osób dziś, korzystając z takich platform jak Dall‑E, Midjourney albo Stable Diffusion, tworzy swoje projekty. A w zasadzie podrzuca SI tematy, które algorytm przerabia na wizje.

I właśnie tak ma wyglądać konkurs Renault. Od 1 lutego do 31 marca wchodzimy na któryś z generatorów, zadajemy mu kilka słów kluczowych związanych z Twingo i naszym wyobrażeniem i puszczamy w ruch maszynę.

Gotowe projekty, nawet jeśli będzie to latający samochód zrobiony z waty cukrowej, albo jednorożec, albo pływające Renault. Myślę, że pomysłów będzie naprawdę wiele.

Twingo

Potem wrzucamy Twingo do sieci z hasztagiem #ReinventTwingo i czekamy na decyzję Francuzów. Tylko... jeśli zrobicie małe Renault z jakiegoś dziwnego materiału, może być trudno go odtworzyć w rzeczywistości.

Przy okazji, Renault chwali się, że chce być pierwszym producentem, który wykorzysta sztuczną inteligencję, połączoną z ludzką kreatywnością, do stworzenia prawdziwego samochodu. No, a w każdym razie pokazówki na któreś targi, albo inną imprezę.

Sztuczna inteligencja w służbie motoryzacji

Może i to będzie pierwszy projekt całego samochodu, ale SI już jest wykorzystywana przy projektowaniu aut. Zresztą również przez Francuzów - Ci korzystają z algorytmów w fabrykach. Komputery nanoszą poprawki na projekty linii produkcyjnych, aby były one wydajniejsze i zapewniały lepszą jakość. Z kolei w Niemczech, Bawarczycy z Audi również wykorzystują "samodzielnie myślące" komputery w projektowaniu samochodów. W Ingolstadt projekty felg są wrzucane do komputera, a specjalne narzędzie jest uczone, jak zrobić idealny wzór, który potem wykorzysta się w rzeczywistości. Być może dlatego wszystkie felgi w Audi wyglądają podobnie?

Wracając do Renault. Choć pomysł wydaje się nieco szalony, to bardzo pasuje do Twingo i całej "kultury" która wokół niego narosła. Ciekawe, w którą stronę pójdą wizje fanów.