300 KM w Oplu Grandlandzie X. Debiutuje nowa wersja silnikowa

Opel rozwija swoją gamę modelową. Ofertę Grandlanda X uzupełnia wyczekiwana odmiana plug-in hybrid, oferująca aż 300 KM.

Hybrydowa wersja Opla Grandlanda X to część strategicznego planu PACE!, który ma wprowadzić tę markę w świat elektryfikacji i ekologicznej motoryzacji, jednocześnie pozwalając na zwiększenie zysków. Wersja ta zyskała oficjalną nazwę Hybrid4 i jest pierwszą odmianą tego SUV-a Opla, która oferuje napęd na cztery koła. Sercem Opla Grandlanda X Hybrid4 jest jednostka 1.6 PureTech, która generuje 200 KM. Spięto ją z dwoma jednostkami elektrycznymi (ulokowanymi na przedniej i tylnej osi), oferującymi łącznie 109 KM (moc sumaryczna to 300 KM). Litowo-jonowy akumulator ukryto z kolei w tylnej części nadwozia i ma on pojemność 13,2 kWh. 8-biegowy automat jest spięty z silnikiem spalinowym i przednią jednostką elektryczną, zaś tylny silnik połączono z inwerterem i mechanizmem różnicowym, co ma zapewnić możliwie najlepszą trakcję i odpowiednie prowadzenie w każdych warunkach.

300 KM w Oplu Grandlandzie X. Debiutuje nowa wersja silnikowa

Według normy WLTP zasięg na jednym ładowaniu ma wynosić do 50 kilometrów (według NEDC 60 km). Zużycie paliwa ma tutaj wynosić do 2,2 litra (według NEDC), zaś emisja CO2 to 49 gram na kilometr. Opel zapewnia, że naładowanie baterii za pomocą ładowarki o mocy 7,4 kWh ma zajmować godzinę i pięćdziesiąt minut. Standardowa pokładowa ładowarka ma 3,3 kW mocy, zaś opcjonalnie można wybrać mocniejszą - 6,6 kW.

Aby ładowanie było jeszcze wygodniejsze, użytkownicy Grandlandów X Hybrid4 będą mogli korzystać ze specjalnych rozwiązań dla samochodów elektrycznych dostarczanych przez Free2Move Services, markę Groupe PSA odpowiedzialną za mobilność. Oferta obejmuje kartę do ładowania zapewniającą dostęp do ponad 85 000 stanowisk ładowania w całej Europie oraz narzędzie do planowania podróży proponujące najlepsze trasy z uwzględnieniem aktualnego zasięgu samochodu i lokalizacji stacji ładowania. Za znalezienie tras oraz wskazanie drogi do stacji ładowania odpowiada system multimedialny Multimedia Navi Pro.

W Oplu Grandlandzie X Hybrid4 pojawił się także system rekuperacji energii z hamowania - pozwala on na hamowanie bez użycia pedału hamulca. Korzystając z tej funkcji zasięg auta można wydłużyć nawet o 10%. Opel Grandland X Hybrid4 należy do nowej generacji samochodów elektrycznych marki Opel. Ampera‑e pozostanie w sprzedaży na wybranych rynkach, natomiast w ciągu 20 miesięcy producent wprowadzi na rynek nową Corsę, nowego minivana Zafira Life, nowego dostawczego Vivaro oraz następcę Mokki X – każdy z tych modeli będzie dostępny także w wersji wyłącznie elektrycznej z zasilaniem akumulatorowym.