Alfa Romeo, Lancia i DS w jednym rzędzie. Wspólnie tworzą nowe auto

I takie wieści mnie cieszą. Alfa Romeo, Lancia i DS zostały ustawione w jednym rzędzie i wspólnie tworzą nową rodzinę modeli.

Lancia, będąca w śpiączce od wielu lat, znowu będzie mogła rozwinąć skrzydła. O dziwo czarne scenariusze dotyczące całkowitej likwidacji tej firmy okazały się być dalekie od prawdy. Lancia powraca, idąc ramię w ramię z dwoma innymi markami. Alfa Romeo i DS będą tworzyć nowe "eleganckie" trojaczki.

Alfa Romeo, Lancia, DS - jakie modele przygotują te marki

To bardzo ciekawy temat, gdyż DS dopiero co pokazał swoje nowe dziecko, model DS 4. Alfa Romeo z kolei w tym roku pokaże kompaktowego SUV-a Tonale. Lancia natomiast póki co zadowoliła się kolejnym liftingiem Ypsilona, cały czas sprzedającego się jak świeże bułeczki we Włoszech. Swoją drogą Alfa Romeo wciąż notuje gorsze wyniki sprzedaży niż Lancia, ale niebawem powinno się to zmienić.

Alfa Romeo Alfa Romeo, Lancia i DS w jednym rzędzie. Co za czasy!

Stellantis to nowy twór, ale szybko wziął się do pracy. Dawne PSA zapewne podzieli się tutaj swoją platformą EMP2/CMF, która zostanie wykorzystana w mniejszych modelach. Tym samym Lancia i Alfa Romeo zyskają wreszcie potrzebne modele z segmentu B i potencjalnie C. Marka z Mediolanu dostanie również małego crossovera, który będzie bliźniakiem DS 3 Crossback czy nowego Opla Mokki.

Mały SUV Alfy Romeo będzie produkowany w Tychach. Lancia także?

Jeśli auta te będą mocno ze sobą spokrewnione, to Lancia może pozostać polskim z pochodzenia samochodem. Ogromne inwestycje, które będą czynione w zakładzie należącym do dawnego FCA pozwolą na składanie tutaj pojazdów bazujących na platformie CMF.

Jedynie Tonale pozostanie przy podzespołach FCA. Platforma ma tutaj pochodzić z modelu Compass, choć przejdzie szereg modyfikacji. Pod maską znajdziemy natomiast silniki z rodziny FireFly, głownie wariant 1,3 oferujący do 240 KM. Kluczowa w Alfie Romeo Tonale będzie też hybryda plug-in, cenna na wielu rynkach. Napęd, jak zapewne się domyślacie, trafi tutaj z modeli Compass i Renegade.

Nowa Alfa Romeo i Lancia to jeszcze odległe tematy

Premiery tych modeli odbędą się najwcześniej za 3-4 lata, w 2024 lub 2025 roku. Do tego czasu może zajść jeszcze wiele zmian w podejściu do tego projektu. Liczę jednak, że Lancia zyska wreszcie szerszą gamę, która nie tylko pozwoli podtrzymać mocną pozycję we Włoszech, ale także umożliwi powrót do innych krajów.