Alfa Romeo LEA, czyli spotkanie klasyki z nowoczesnością

Niech żyją styliści, którzy w przeszłości widzą inspiracje dla przyszłości.

Alfa Romeo LEA, czyli Linea Emozionante Aerodinamica to dzieło stylisty Luigiego Memoli. Artysta ten stworzył swoją wizję sportowego samochodu tej włoskiej marki, odwołując się do klasyki gatunku, czyli samochodów z lat 60-tych i 70-tych. Widać tutaj wyraźną inspirację takimi pojazdami jak Alfa Romeo Tipo 33 Stradale, choć cała linia ma w sobie coś z Lamborghini Miury oraz innych supersamochodów z tamtej epoki. Piękne obłe przetłoczenia i wyeksponowane nadkola dodają muskulatury tej lekkiej wizualnie bryle.

Alfa Romeo LEA, czyli spotkanie klasyki z nowoczesnością

Jednocześnie w linię tego auta wpasowano wiele elementów, które są charakterystyczne dla tej marki. Nie zabrakło tutaj okrągłych świateł z tyłu czy delikatnego Scudetto w linii przodu. Odrobinę futurystycznego klimatu dorzucają wąskie lampy przednie - co prawda widzielibyśmy tutaj rozwiązanie bliższe Alfie Romeo Montreal, ale i taka koncepcja jest bardzo ciekawa.

Alfa Romeo LEA to tylko wizja niezależnego stylisty, aczkolwiek zdecydowanie warta uwagi. Co prawda na wdrożenie takiego samochodu do produkcji nie ma co liczyć, jednak nie oznacza to, że nie zobaczymy supersamochodu tej marki. Na swojej ostatniej konferencji Sergio Marchionne zapewnił, że Alfa Romeo pracuje nad pojazdem z centralnie umiejscowionym silnikiem. Model ten ma zyskać ponownie kultową nazwę 8C, co sugeruje unikalny i wyjątkowo atrakcyjny wizualnie projekt.