Policja stawia na styl. Osiągi są na drugim planie. Alfa Romeo Tonale dołącza do służby

Włosi lubią dobry styl, także w pracy. Policja w tym kraju przesiada się do nowych radiowozów - będzie to Alfa Romeo Tonale. Blisko 1000 aut wyjeżdża na drogi całego kraju.

Włosi są wierni swoim własnym produktom. Z reguły większość służb korzysta z samochodów lokalnej produkcji. Carabinieri dobrze odnajdują się za kierownicą najróżniejszych produktów Alfy Romeo, podobnie jak ich koledzy z policji. Ci niebawem dostaną nowe pojazdy służbowe. Tym razem będzie to Alfa Romeo Tonale, specjalnie zmodyfikowana i lekko poprawiona.

Policja stawia na SUV-a. Alfa Romeo Tonale nie będzie najszybsza, ale to nie jest najważniejsze

Dokładnie 850 sztuk tego samochodu trafi na drogi w najbliższych miesiącach. Otrzyma je Polizia di Stato, czyli główna służba policyjna, działająca w całym kraju.

Włoskie przepisy wymuszają wprowadzenie szeregu zmian w konstrukcji samochodu. Na przykład pojazdy policji muszą posiadać kuloodporne przednie szyby, przebudowane wnętrze (z uchwytami na "lizaki") i specjalny panel sterujący sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, a także radiem.

Alfa Romeo Tonale Policja Włochy

Alfa Romeo od lat dostarcza samochody do policji. Do tej pory na drogach widać dużo egzemplarzy Alfy Romeo Giulietty, a także sporą liczbę Giulii.

Pod maską wszystkich policyjnych Tonale jest silnik 1.5

To turbodoładowana jednostka, która w bazowym wariancie generuje 130 KM. Tutaj mamy do czynienia z mocniejszą wersją, oferującą 160 KM. Taka wartość nie czyni z Tonale demona, ale zapewnia mu rozsądne osiągi. Zresztą to nie jest tutaj kluczowa kwestia - do zadań specjalnych są mocniejsze auta, z Lamborghini Huracanem na czele.

Pierwsze egzemplarze Alfy Romeo trafiły do włoskiej policji w 1952 roku

Od tamtej pory ta marka jest w zasadzie bez przerwy obecna "na służbie". Przez lata przewinęło się szereg różnych modeli - od klasycznych Giulii, przez Alfy Romeo 146,155 i 156, przez 159-ki, które jeszcze gdzieniegdzie pozostają w użytku.

Warto dodać, że Włosi mają bardzo zróżnicowany park maszynowy w policji. Nie brakuje tutaj zarówno małych i zwinnych samochodów (z wyłączeniem Fiata 500 oczywiście), oraz wielkich SUV-ów, takich jak Jeep Grand Cherokee.

Alfa Romeo Tonale Policja Włochy

Polska policja też miała swój epizod z samochodami tej marki. Wszyscy doskonale pamiętamy słynny przetarg, który wygrała Alfa Romeo 159 1750 TBI. Wcześniej w szeregach pojawiały się pojedyncze sztuki modeli 156.