Apple Watch i iPhone mogą automatycznie wezwać pomoc po wypadku

Wczoraj poznaliśmy nowego iPhone'a i kolejną generację zegarka Apple Watch. Urządzenia te mogą być bardzo przydatne po wypadku samochodowym. Nowa funkcja bez wątpienia uratuje życie wielu osobom.

Wczoraj fani Apple mogli delektować się premierą nowych urządzeń z nadgryzionym jabłkiem. Na rynek trafił iPhone 14 w kilku wersjach, oraz całkowicie nowy Apple Watch. Wraz z nimi debiutuje odświeżone oprogramowanie, które iOS 15 i watchOS 9. To co nas w nich interesuje to wsparcie dla kierowców po wypadku. Funkcja ta bez wątpienia może mieć kluczowy wpływ na życie wielu osób po poważnym zdarzeniu drogowym.

Apple Watch i iPhone mogą wezwać pomoc - w pełni automatycznie

W najnowszych urządzeniach pojawi się funkcja rozpoznająca wypadek drogowy. Jak to działa? Otóż specjalne czujniki będą w stanie wykryć wysokie przeciążenia, typowe dla wypadku samochodowego.

Kluczowe jest tutaj współdziałanie trzech elementów. Barometr wykrywa zmianę ciśnienia w aucie.  Czujnik GPS z kolei rejestruje zmianę prędkości i lokalizacji. Nie można też zapomnieć o akcelerometrze i o żyroskopie, wykrywających szybki i bezwładny ruch ręki. Z kolei mikrofon jest w stanie rozpoznać dźwięki typowe dla wypadku samochodowego.

Apple Watch 2022

Do akcji wkracza tutaj szeroko pojęty machine learning. Apple poświęciło wiele miesięcy na to, aby ich sprzęt "nauczył się" odgłosów wypadków i pojawiających się przy nich przeciążeń, a następnie prawidłowo je interpretował.

Jak działa funkcja powiadamiania służb?

To bardzo proste - gdy odpowiednie przeciążenia i dźwięki zostaną zarejestrowane, iPhone i Apple Watch zapytają użytkownika o to, czy coś się stało. Jeśli w 10 sekund nie pojawi się odpowiedź, to urządzenia automatycznie zawiadomią stosowne służby, wysyłając przy tym dokładną lokalizację.

Brzmi to bardzo rozsądnie i może być tym, co uratuje życie wielu osób. Popularność smartwatchy rośnie z roku na rok. Nowy Watch i iPhone, nawet pomimo absurdalnej ceny, z pewnością szybko podbiją serca wielu osób.

Zaprezentowana wczoraj funkcja będzie dostępna w następujących urządzeniach: iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max, Apple Watch Series 8, Apple Watch SE i w Apple Watch Ultra.

Sprzedaż nowych urządzeń Apple ruszy już za kilka dni. W oficjalnym sklepie będą dostępne od 16 września.