Aston Martin Works 60th Anniversary Vanquish - Urodzinowy prezent

W przyszłym roku swoje sześćdziesiąte urodziny obchodzić będzie firma Aston Martin Works. Z tej okazji przewidziana została edycja limitowana modelu Vanquish, która nawiązywać będzie do historii dawnej fabryki w Newport Pagnell. Powstanie zaledwie sześć samochodów z tej serii.

Fabryka Astona Martina w Newport Pagnell rozpoczęła produkcję od modelu DB2 w roku 1955. Nowe samochody wyjeżdżały z niej nieprzerwanie do roku 2007, kiedy to z taśm zjechało ostatnie auto, Vanquish Ultimate. Produkcję następnie przeniesiono do Gaydon, gdzie znajduje się także główna siedziba firmy.

Co zatem stało się z fabryką w Newport Pagnell, z której wyjechało wiele wspaniałych modeli? Czy skończyła jako ruina? Nic z tych rzeczy. Została ona odnowiona i przekształcona w Aston Martin Works. Placówka ta zajmuje się obecnie wszelkiego rodzaju serwisem, a także sprzedażą samochodów oraz części i akcesoriów.

W przyszłym roku Aston Martin Works obchodzić będzie swoje sześćdziesiąte urodziny i z tej okazji zaplanowana została produkcja edycji limitowanej modelu Vanquish. Auta napędzane będą silnikami V12 o pojemności 6 litrów i mocy 568 koni mechanicznych. W połączeniu z ośmiobiegowym automatem samochody te będą w stanie przyspieszyć do 100 km/h w ciągu 3,6 sekundy, by ostatecznie osiągnąć prędkość maksymalną 321 km/h.

Powstanie jednak tylko sześć egzemplarzy. Każdy z nich upamiętniać ma jedną z dekad funkcjonowania fabryki z Newport Pagnell, dlatego też każde auto z tej serii będzie nieco się różnić od pozostałych. Pierwsze z nich otrzymało biały lakier nadwozia, żółte elementy dekoracyjne, a także specjalne obręcze wykonane z aluminium i pokryte lakierem Anniversary Yellow.

Każdy z sześciu samochodów będzie też nawiązywał bezpośrednio do historii. Część metalowych elementów konsoli środkowej wykonana zostanie bowiem z dawnych tłoków sześciu modeli, które wyprodukowane zostały w Aston Martin Works: DB2, DB5, V8 Coupe, V8 Vantage X-Pack, V8 Vantage supercharged, Original Vanquish.

Edycja limitowana produkowana będzie w wersjach Coupe i Volante. Pierwszy z samochodów zostanie zaprezentowany oficjalnie jeszcze przed świętami. Następne natomiast pojawiać się będą stopniowo w przyszłym, jubileuszowym dla Aston Martin Works roku.