Audi A5 2025. Wszystko co wiemy o najbardziej wyczekiwanym modelu tej marki

Audi A5 2025 jest już niemal gotowe do premiery. Czego możemy spodziewać się po następcy dwóch popularnych modeli marki z Ingolstadt?

  • Audi A5 zastąpi modele A4 i A5
  • Dostaniemy tutaj połączenie sedana i Sportbacka, a także praktycznego Avanta (kombi)
  • Najprawdopodobniej pożegnamy za to wersję coupe i cabrio

Marka z Ingolstadt jest w przedziwnej sytuacji. Z jednej strony od dłuższego czasu opóźnia premiery nowych modeli, skupiając się na walce z problemami z oprogramowaniem. Z drugiej zaś obecne modele, w tym nawet stare A4, sprzedają się doskonale. Pośpiech nie jest więc wskazany - zwłaszcza, gdy mówimy o kluczowych produktach. Pierwszy z nich, czyli Audi A5 2025, zadebiutuje już lada chwila.

Niemcy opublikowali w sieci dwa zaciemnione zdjęcia, prezentujące sylwetkę tych samochodów. Jak się okazuje po rozjaśnieniu widać tutaj garść detali. Sprawdźmy więc czego możemy spodziewać się po tych samochodach.

Audi A5 B10 2025 będzie miksem dwóch modeli

Zmiana nazwy nie jest kaprysem, a porządkami w gamie Audi. Parzyste cyfry przypadną modelom elektrycznym, zaś nieparzyste spalinowym. Z tego powodu A4 staje się A5, a A6 zamieni się w A7.

Jednocześnie zdecydowano się tutaj na połączenie "dobrego z pożytecznym". Niemcy stawiają na najpopularniejsze nadwozia, widząc w nich największy potencjał sprzedażowy. A5 zadebiutuje więc w wersji Sportback (łączy cechy sedana i dotychczasowego A5 Sportback), a także Avant (czyli jako klasyczne kombi).

Audi A5 2025

Sylwetka jest daleko idącą ewolucją obecnych modeli. Przednie światła będą węższe i bardziej pociągłe, a grill zdecydowanie szerszy. Warto też zwrócić uwagę na ukryte w linii nadwozia klamki. Tajemnicą pozostaje tył, aczkolwiek w przypadku Sportbacka dostaniemy potencjalnie ledową listwę (niczym w obecnym A7 Sportback).

Wnętrze pozostaje tutaj tajemnicą, aczkowiek można śmiało założyć, że Audi Q6 E-Tron jest pewnym wzorcem. Spodziewajcie się więc nowych ekranów (oczywiście większych), kolejnej generacji oprogramowania i dość prostego designu.

Audi A5 zaoferuje wiele wariantów napędowych

Dostaniemy tutaj klasyczne silniki benzynowe (potencjalnie 2.0 TFSI), diesla 2.0 TDI (tak, nie zniknie), a także hybrydy plug-in. Te ostatnie mają być najmocniejszą stroną tego auta. To także coraz popularniejszy wybór w wielu krajach, tak więc postawienie na tę kartę może być dobrym ruchem.

Warto dodać, że nowe A5 jest rozwijane równolegle z kolejną generacją Q5. Popularny SUV powinien ujrzeć światło dzienne kilka chwil po swoim "niższym" kuzynie. Obydwa auta noszą już lekki kamuflaż i są szykowane do premiery, która powinna odbyć się w ciągu najbliższych tygodni.