Pół Audi w cenie 1,5 Audi. Oto Alpha Junior Sobiesława Zasady

Sobiesław Zasada robił wiele rzeczy w swoim życiu. Jedną z nich była produkcja samochodów - trochę mniejszych, bo zabawkowych. Jeden z nich trafił na sprzedaż.

O firmie Alpha Technologie mogliście nigdy nie słyszeć. Ba, być może nie wiecie nawet, że jeszcze do niedawna można było dorwać "nowe" produkty tej firmy. Tymczasem okazuje się, że grono pasjonatów zabawkowych samochodów firmy Sobiesława Zasady jest ogromne. Istnieje nawet grupa, która zrzesza fanów tych konstrukcji. Witajcie w przedziwnym świecie zminiaturyzowanych samochodów o nazwie Alpha Junior.

Alpha Junior jak Audi 80. Do kupienia za 30 000 zł

Pewnie pomyśleliście sobie właśnie "o matko, ktoś upadł na głowę". Otóż nie. Samochody Alpha Junior stają się coraz droższe i mocno rozchwytywane. Dlaczego?

Firma stworzona przez Pana Zasadę w końcówce lat siedemdziesiątych, produkująca początkowo zamki błyskawiczne, szybko pozyskała licencje na produkowanie "replik w skali", stworzonych oczywiście dla dzieci. Wkładano do nich miniaturowe silniki spalinowe, co pozwalało na swobodną jazdę z niewielkimi prędkościami.

Wśród aut, których licencje zdobył Sobiesław Zasada, znalazło się Porsche 911 Carrera, Mercedes Klasy G, Mercedes R107, czy Audi 80 Cabriolet. To ostatnie trafiło właśnie na sprzedaż i można je kupić za niecałe 30 000 zł.

Tutaj zobaczysz ogłoszenie Alpha Junior Audi 80

Wyobraźcie sobie, że te auta osiągają ogromne ceny. Na przykład w USA jeden z egzemplarzy Porsche 911 w skali 1:2 sprzedano też za 30 000, ale dolarów, nie złotych. Części są rzadkością i rarytasem, a egzemplarze w doskonałym stanie szybko trafiają do unikalnych kolekcji.

Alpha Junior nie była tanią przyjemnością

Pod koniec lat 80. na takie wynalazki stać było jedynie majętne osoby. Porsche 911 kosztowało wówczas 10 000 marek - ponoć tyle, ile płaciło się za Poloneza Caro, fabrycznie nowego oczywiście.

Teraz jeden z egzemplarzy Porsche 911 można kupić na portalu Ebay. Cena? 14 900 euro, czyli blisko 70 000 zł. Ogłoszenie znajdziecie tutaj.

Alpha Junior - co napędza te wynalazki?

W tych autkach znajdują się z reguły silniki Hondy, oferujące od 2,5 do 5-6 KM. Cała ta moc trafia na tylne koło za pośrednictwem prostej przekładni i łańcucha. W zależności od auta zyskujemy od jednego do dwóch przełożeń do jazdy na wprost i jeden bieg wsteczny.

Zdjęcia Porsche 911 Alpha Junior pochodzą z ogłoszenia z portalu Giełda Klasyków