Audi Q5 2023. Ostatnia spalinowa generacja auta na horyzoncie

Audi Q5 wraz z nadchodzącym A4 będzie ostatnim wcieleniem tego auta ze spalinowymi silnikami. Na drogi wyjechały pierwsze zamaskowane egzemplarze.

Niemcy nie zwalniają tempa. O Audi A4 2023 pisaliśmy już wielokrotnie, podkreślając fakt, iż jest to ostatnie wcielenie tego auta z silnikami spalinowymi. Nie będzie to jednak pożegnalne Audi z takim napędem. Wraz z A4 powstaje Audi Q5 2023, czyli trzecia generacja tego samochodu.

Będzie ona oferowana równolegle z modelem elektrycznym, który to niebawem trafi na rynek. Co wiemy o kolejnym wcieleniu popularnego SUV-a?

Audi Q5 2023 - bestsellera się nie zabija

Powiedzmy sobie szczerze - Audi Q5 jest jednym z motorów napędowych sprzedaży marki. Niemcy świetnie sobie radzą w klasie średnich SUV-ów, gdzie rywalizują z BMW X3 i Mercedesem GLC.

Kluczowa jest jednak konkurencyjność - a obecne Q5 zaczyna powoli odstawać od wymienionych aut. Do tego Mercedes GLC lada chwila zyska nowe wcielenie, bardzo nowoczesne i zaawansowane technologicznie.

Popatrzmy więc na to, co dostaniemy w nowym modelu. Podobnie jak obecna generacja, wykorzysta on platformę MLB Evo, z poprzecznie montowanymi silnikami. Zostanie ona mocno unowocześniona względem obecnego wcielenia.

Po co? Oczywiście ze względu na elektryfikację. Tej nikt się nie wyprze, a dla Audi stanowi ona kluczowy punkt w planie rozwoju marki. Pod maską znajdziemy więc nie tylko miękkie hybrydy (domyślnie), ale przede wszystkim warianty plug-in.

Te ostatnie zyskają duże baterie, zapewniające do 100 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Czy brzmi to rozsądnie?

Audi Q5 2023 - ostrzejsze linie kluczem do sukcesu

Niemcy rozwijają też stylistykę swoich modeli. Nowe Audi Q5 będzie znacznie agresywniejsze wizualnie, co doda mu świeżości i atrakcyjności. Widać tutaj spore inspiracje modelem Q4. Podobne detale znajdą się w jego większym i spalinowym bracie.

A to nie wszystko. W kabinie znajdziemy festiwal nowych technologii, rozpieszczających (lub rozpraszających) kierowcę na każdym kroku. Co najmniej trzy wyświetlacze zapewnią pełną obsługę wszystkich funkcji - od napędu, aż po klimatyzację.

Kiedy zobaczymy ten samochód?

Niemcy dopiero zaczęli testy drogowe, tak więc do debiutu rynkowego jeszcze długa droga. Nowe Audi Q5 2023 powinno ujrzeć światło dzienne pod koniec przyszłego roku.