Audi Q5 2024. Czas na ostatnie testy, na przykład 40 samochodów

Czas na ostatnie testy kolejnego niemieckiego bestselleru. Audi Q5 2024 jest intensywnie weryfikowane w Szwecji. Wszystkie auta testowe noszą już mniejsze maskowanie i dostały produkcyjne światła, a to oznacza tylko jedno - premiera zbliża się wielkimi krokami.

To jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tej marki. Audi Q5 2024 będzie trzecią generacją popularnego SUV-a i zarazem ostatnią z silnikami spalinowymi. Niemcy postawią jednak na zaawansowaną elektryfikację, a gamę uzupełnią ciekawe hybrydy plug-in.

Obecnie w Szwecji trwają ostatnie zimowe testy tego auta. Na drogi wyjechało w grupie aż 40 egzemplarzy Q5, co sugeruje, że inżynierowie weryfikują już ostatnie elementy. Co więcej, wszystkie samochody zyskały delikatniejsze maskowanie i produkcyjne oświetlenie.

Co więc zaoferuje nam nowe Q5?

Audi Q5 2024. Większe, praktyczniejsze, bardziej zelektryfikowane

Dwa dni temu w sieci pojawiły się informacje o nowej nomenklaturze Audi. Według niej, auta z nieparzystymi liczbami w nazwie, będą korzystały z silników spalinowych. Dzięki temu dopasowane zostaną też do siebie auta z tego samego segmentu.

Tym samym Audi A4 B10 stanie się Audi A5 B10. Dzięki temu nie będzie już wątpliwości dotyczących powiązań z Q5, które pozostanie przy swojej standardowej nazwie.

Nowa, trzecia już generacja tego auta, wykorzysta platformę MLB. To konstrukcja, której Audi używa także w obecnym modelu. Architektura płyty podłogowej została jednak mocno zmodyfikowana, tak aby lepiej przystosować ją do elektryfikacji.

Ta gra tutaj pierwsze skrzypce. Przede wszystkim wszystkie silniki spalinowe i wysokoprężne będą miękkimi hybrydami. To rozwiązanie jest stosowane z powodzeniem już teraz, w obecnym Q5 po liftingu.

Obok nich pojawią się hybrydy plug-in. Według nieoficjalnych informacji do wyboru będzie kilka wariantów takich modeli - od słabszych, aż po najmocniejsze, z literą S w nazwie. Tym samym prąd przyniesie nie tylko oszczędną jazdę, ale także poprawę osiągów.

Audi Q5 2024

Większy akumulator, liczący do około 20 kWh pojemności, wyraźnie zwiększy zasięg tego samochodu na jednym ładowaniu. Ten ma sięgać 80 kilometrów.

Nowe Audi Q5 2024 zachowa charakterystyczną stylistykę. Wizualnie zbliży się do modelu Q4

Jednym z dobrych pomysłów Audi jest zbliżenie do siebie stylistyki aut elektrycznych i spalinowych. Dzięki temu te pierwsze nie przypominają "przybyszów z kosmosu" i lepiej mieszają się z popularnymi autami.

Nowe Q5 zyska linię, która jest zbliżona do elektrycznego Q4 E-Tron. Mowa tutaj przede wszystkim o kształcie tylnych świateł. Przód zyska z kolei agresywniej stylizowane lampy, a w linii bocznej pojawią się mocniej zaakcentowane przetłoczenia.

W kabinie zaś dostaniemy jeden duży wyświetlacz. Będzie on odpowiedzialny za sterowanie klimatyzacją, ustawieniami samochodu i multimediami.

Oficjalna premiera nowego Q5 to kwestia najbliższych miesięcy

Początkowo mówiło się o marcu 2023, ale ta data raczej nie wygląda na realną. Wszystko wskazuje na to, że ten model zobaczymy już w maju. W przyszłości gamę uzupełni też wersję Sportback.

Zdjęcia: motor.es