Audi Q9 2025. Wszystko co wiemy o flagowym SUV-ie niemieckiej marki

BMW i Mercedes zyskają konkurenta w rozmiarze maxi. Audi Q9 2025 będzie flagowym SUV-em marki z Ingolstadt. Oto co o nim wiemy.

  • Audi Q9 2025 ma konkurować z BMW X7 i z Mercedesem GLS
  • Flagowy SUV ma oferować luksusowe wnętrze dla 6 lub 7 pasażerów
  • Długość tego samochodu sięgnie 5,1 metra

Po latach marka z Ingolstadt złamała się. Przez długi czas Niemcy uznawali, że zestaw w postaci SUV-ów Q7 i Q8 w zupełności wystarczy. Jak się jednak okazuje klienci oczekują czegoś więcej - i nie chodzi tutaj o kolejne sportowe auto. Wręcz przeciwnie, wiele osób zgłaszało zapotrzebowanie na jeszcze większy rodzinny pojazd. Ich głosy wreszcie wysłuchano. Audi Q9 2025 będzie największym modelem w ofercie marki - i w pełni spalinowym.

Kilka miesięcy temu Audi oficjalnie potwierdziło, że ten samochód jest w ich planach. Chwilę później na drogach pojawiły się pierwsze prototypy. Wersję produkcyjną poznamy szybciej, niż moglibyście się tego spodziewać. Wszystko po to, aby ukraść klientów BMW i Mercedesowi.

Audi Q9 2025. Masywny, wielki, w amerykańskim stylu

To raczej nie będzie zaskoczeniem. Marka z Ingolstadt wybrała dużo bardziej masywną i ciężką wizualnie linię dla swojego topowego modelu. Powód jest prosty - to właśnie rynek amerykański będzie kluczowy dla Q9. W Europie ten samochód także zagrzeje miejsce, aczkolwiek tutaj ważniejsze jest nieco mniejsze Q7.

Stylistyka pozostaje jeszcze tajemnicą, choć maskowanie zdradza szereg detali. Wiemy, że przód zyska ogromny grill "Singleframe", a światła będą podzielone na dwie części. To design, który zadebiutował już w nowym Audi Q6 E-Tron. Teraz wiemy, że trafi także do spalinowych samochodów marki.

Tył z kolei wyróżni gruba ledowa listwa, łącząca ze sobą lampy. W linii bocznej wyróżnia się duże przeszklenie i wysoko poprowadzona linia dachu, dająca cenne centymetry nad głowami pasażerów w trzecim rzędzie.

Nasi koledzy z portalu motor.es przygotowali wizję tego samochodu. Patrząc na zdjęcia i filmy prezentujące zamaskowane egzemplarze, możę być ona bardzo bliska prawdzie.

Audi Q9 2025 Audi Q9 2025

Bazą dla tego modelu jest platforma MLB Evo

Jest to więc dokładnie ta sama konstrukcja, którą znajdziemy w Audi Q7 i Q8, w Porsche Cayenne, czy w Bentley Bentaydze. Jej uniwersalność pozwala nie tylko na "rozciągnięcie" nadwozia i podwozia, ale także na zastosowanie szeregu różnych silników. Możemy tutaj liczyć nie tylko na jednostki benzynowe z układem hybrydowym (zarówno z miękką hybrydą, jak i hybrydą plug-in), ale także na diesle. A to dobra informacja dla wielu osób. Moc standardowo trafi na wszystkie cztery koła (napęd quattro).

Oficjalna premiera tego modelu odbędzie się na przełomie 2024 i 2025 roku. Oczywiście Q9 będzie droższe od Q7, choć różnica nie powinna być drastyczna.