Audi RS Q E-Tron jest elektryczny, ale ma silnik z DTM. I wystartuje w rajdzie Dakar

Audi RS Q E-Tron to broń marki z Ingolstadt na nadchodzący rajd Dakar. Samochód jest elektryczny, ale ma również jednostkę spalinową, rodem z DTM.

Ten samochód, który wygląda jak mieszanka płaszczki z potężnym Buggy, to najnowsza broń na Rajd Dakar - Audi RS Q E-Tron. Niemiecka propozycja, zgodnie z założeniami firmy, ma być znacznie "lżejsza" dla środowiska niż dotychczasowe samochody wyczynowe. Co nie znaczy, że pozbawieni będziemy dźwięku silnika.

Audi RS Q E-Tron jest elektryczne, ale z Range Extenderem

Propozycja Audi jest ciekawa z punktu widzenia napędu. Teoretycznie, jest to samochód całkowicie elektryczny, którego silniki z przodu i z tyłu pochodzą z bolidu Formuły E (Audi e-tron FE07, z tego sezonu). Ale, oprócz tego mamy jeszcze silnik 2.0 TFSI w specyfikacji DTM, który robić będzie za generator. W trakcie jazdy doładowywać będzie baterie, pracując w zakresie 4 500 - 6 000 obr./min.

Audi RS Q E-Tron

Dzięki temu, Audi RS Q E-Tron będzie emitować poniżej 200 gramów CO2 na każdą... kWh baterii, którą doładuje jednostka spalinowa. Aby w trakcie jazdy nie zabrakło benzyny do napędzania silnika elektrycznego, potrzebny będzie odpowiedni zapas paliwa. Zadba o to umiejscowiony 1,1 metra za przednią osią (i za kierowcą) zbiornik o pojemności... 295 litrów. Sporo, jak na samochód elektryczny.

Oprócz tego w rajdówce znajdziemy baterię o pojemności 50 kWh, która waży 370 kg i będzie zapewniać "prąd właściwy". Samochód będzie również korzystał z układu rekuperacji, odzyskując energię przy hamowaniu.

No dobra, to jak to jeździ? Jeszcze nie wiadomo, ale na pewno waży powyżej 2 000 kg, bo tyle wymagają przepisy dotyczące samochodów startujących w rajdzie Dakar. Moc, według przecieków z Audi, wynosi 500 kW, czyli 680 KM.

Samochód został zaprezentowany, więc teraz pora na testy. Do końca roku Audi RS Q E-Tron będzie intensywnie męczony podczas prób w terenie. Według Audi, powinien też wziąć udział w co najmniej kilku rajdach cross-country, w ramach przygotowań do najważniejszej imprezy.

Rajd Dakar w 2022 roku wystartuje 2 stycznia i potrwa do 14 stycznia. Zawodnicy będą się ścigać po "Pustej Ćwiartce", czyli pustynnym regionie w Arabii Saudyjskiej. Meta znajdzie się w Jeddah, a kierowcy wyruszą z Ha'il w północnej części kraju.