Bentley sugeruje, że Bentayga EWB sprawdzi się przy pracy na roli. Można prosić o dopłaty?

Oto idealny przykład na to, że luksusowy SUV może sprawdzić się na wsi. Bentley twierdzi, że Bentayga EWB doskonale nadaje się do ciągnięcia przyczep, zwłaszcza z sianem.

Nie od dzisiaj wiadomo, że podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood dzieją się dziwne rzeczy. Na trasie wyścigu górskiego pojawiają się unikalne auta, niekiedy lądując poza drogą, jak w tym roku prototypowy Hyundai RN22e. Klasyczny Jaguar S-Type zgubił koło, czym narobił niemałe zamieszanie. Bentley z kolei postanowił skręcić karki gości, a pomogła w tym Bentayga EWB, która ciągnęła wielką przyczepę z sianem.

Wbrew pozorom nie była to zachęta dla rolników do poszukiwania dotacji. Być może ktoś sprytnie wyciągnąłby pieniądze z KOWR-u lub innej instytucji, aczkolwiek raczej nie jest to mile widziane. Poza tym cel Bentleya był zupełnie inny - tutaj pokazano możliwości uciągu tego auta, jadącego do tego na ekologicznym paliwie.

Bentley Bentayga EWB

Bentley Bentayga mając 2,5 tony siana na haku pokonała podjazd w Goodwood w 1:21 min

To, co wyróżnia ten egzemplarz, to paliwo, na którym jeździ. Siano nie było tutaj przypadkowym wyborem - właśnie ono w pełnym sensie znalazło się w zbiorniku paliwa. Bentley pochwalił się specjalnym paliwem, które powstaje z siana.

Według ekspertów zapewnia ono o 85% niższą emisję szkodliwych substancji. Te 2,5 tony, które znalazły się na haku Bentaygi, pozwalają na wytworzenie paliwa zapewniającego do 1800 kilometrów zasięgu w tym samochodzie. Najważniejsze jest też to, że silnik nie wymaga dodatkowych modyfikacji, a ten rodzaj paliwa można śmiało wykorzystywać w innych samochodach.

Bentley Bentayga EWB

Proces tworzenia tego paliwa nie jest bardzo skomplikowany, ale należy do drogich

Biomasę, która powstaje z niewykorzystanego siana, poddaje się fermentacji celem uzyskania etanolu. Ten przekształca się dalszymi procesami w eten. Tutaj za pomocą procesu oligomeryzacji możemy dalej uzyskać benzynę. Proste?

Czy to będzie jedna z szans na przyszłość motoryzacji? Tego nie wiemy. Pewne jest to, że Bentayga to bardzo uniwersalne auto

Owszem, stawia przede wszystkim na luksus i najwyższy komfort podróżowania z tyłu (zwłaszcza w wersji EWB), ale zapakujecie tutaj też narty, a na hak wrzucicie naczepę z samochodem wyścigowym, lub z łodzią. Można? Można.