BMW i8 Roadster na pierwszym zwiastunie

Premiera odkrytej wersji hybrydowego i8 to już tylko kwestia czasu. Producent z Monachium właśnie opublikował pierwszą oficjalną zapowiedź modelu. BMW i8 Roadster to nie tylko zdejmowany miękki dach.

BMW i8 Roadster to trzeci model należący do przyjaznej środowisku submarki BMW oznaczonej literką "i". Chociaż mogłoby się wydawać, że roadster będzie po prostu BMW i8, które "zgubiło" dach, to tak naprawdę będzie się on różnić bardziej. Roadster zwiastuje bowiem nadejście modernizacji, która obejmie także hybrydowe coupe.

BMW i8 Roadster | fot. Autoevolution

BMW wypuściło do sieci pierwszy klip zapowiadający wyczekiwaną otwartą wersję "i-ósemki". Jak pokazują wcześniejsze zdjęcia szpiegowskie samochód otrzyma materiałowy dach, choć nieznany jest jeszcze mechanizm składania go (wszystko wskazuje jednak na to, że dach trzeba będzie go zdjąć ręcznie). Niezależnie od sposobu zdejmowania tekstylnej płachty, dzięki zawiasom umieszczonym pod słupkiem A i8 Roadster zachowa skrzydlate drzwi unoszone ku górze, co zdradza film opublikowany przez producenta.

Projekt pozbawienia "i-ósemki" dachu wymagał także kilku zmian konstrukcyjnych, dlatego za kierowcą i pasażerem pojawią się dwa garby, które mają ich chronić w razie wypadku. Garby te zgrabnie wkomponowano jednak w tylną część nadwozia, więc wszystko powinno stanowić spójną całość. Jeśli zaś chodzi o modyfikacje, które obejmą także odmianę coupe, to warto wspomnieć o LED-owych reflektorach ze zmienioną grafiką, przemodelowanych zderzakach i odświeżonych wzorach obręczy aluminiowych.

BMW i8 Roadster | fot. Autoevolution

Co więcej, zmiany nie skończą się na karoserii i zawitają także do hybrydowego układu napędowego. To dobra informacja, ponieważ według różnych źródeł system krzyżujący elektryczny silnik z przodu z umieszczonym centralnie motorem spalinowym o pojemności 1,5 litra ma być wydajniejszy o ponad 10%. Nie jest to jednak informacja potwierdzona przez przedstawicieli BMW, dlatego niektórzy uważają, że sumaryczna moc zmodyfikowanego układu może osiągnąć nawet 420 KM. Dzięki zastosowaniu pojemniejszych akumulatorów zwiększy się także zasięg samochodu poruszającego się w trybie czysto elektrycznym.

We wnętrzu pojawią się nowe opcje wykończenia i nowa tapicerka. Oprócz tego można spodziewać się, rzecz jasna, najnowszych zdobyczy technologicznych BMW, czyli m.in. dopracowanego systemu infotainment. Premiera BWM i8 Roadster odbędzie się równolegle z debiutem odświeżonego coupe - oba auta zostaną odsłonięte już we wrześniu na targach samochodowych we Frankfurcie.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=4_ggn0RunkA[/embedyt]