BMW pracuje nad dieslem quad-turbo

W erze downsizingu silnik bez turbodoładowania jest już niemal reliktem przeszłości. Okazuje się jednak, że jedna turbosprężarka przestaje wystarczać. Podwójne doładowanie także zaczyna być już na porządku dziennym, wprowadzono już silniki tri-turbo, a BMW idzie o krok dalej i jest w trakcie opracowywania motoru wysokoprężnego typu quad-turbo.

Nowy silnik, oznaczony symbolem B57 TOP, będzie najprawdopodobniej generował 408 KM  i nawet 800 Nm momentu obrotowego, a producent chce także znacząco poprawić reakcję jednostki na operowanie pedałem gazu. Nie jest jeszcze do końca pewne jak dokładnie skonstruowany będzie nowy diesel - być może będzie to klasyczna konstrukcja z czterema turbosprężarkami, lecz niewykluczone, że quad-turbo powstanie na bazie znanego nam już tri-turbo z dodatkową, elektrycznie zasilaną turbiną.

2015-bmw-7-1-e1433328567384

Jednostka napędowa ma zadebiutować w przyszłym roku na pokładzie nowej odsłony serii 7. Poza modelem 750d xDrive silnik w przyszłości znajdziemy także w M550d, X5 M50d, X6 M50d, a także później w planowanym X7 M50d. Wszystkie auta z tą jednostką sprzężone będą z 8-biegowym automatem przenoszącym moc na wszystkie cztery koła.