BMW Vision M Next Concept - Być może patrzymy na następcę i8

Nic konkretnego, ale coupe Vision M Concept prezentuje bardzo podobną koncepcję. Jest przy tym hybrydą o mocy 600 KM.

BMW i8 zadebiutowało w końcu 5 lat temu i choć wciąż prezentuje się nadzwyczaj futurystycznie, BMW zapewne myśli już o następcy - choćby duchowym. Vision M Next Concept może być właśnie zapowiedzią takiego modelu.

Ma podnoszone do góry drzwi, dwa miejsca i centralnie umieszczony silnik oraz wiele detali, które wyglądają jak z przemodelowanej odmiany hybrydy BMW. Stracił jednak lekkość obecnego modelu. W zamian mamy oryginalną srebrno-pomarańczową kolorystykę (ten drugi lakier nosi nazwę Thrilling Orange). Co ciekawe, i co krzepiące, "nerki" pozostały na swoim miejscu - bo prototyp iNEXT dostał je połączone. W M Next Concept debiutują też nowa technologia świetlna Laser Wire, ze świecącymi pojedynczymi, cienkimi taflami szkła. Ciekawi jesteśmy jej praktycznego zastosowania i funkcjonowania w mniej "odjechanej" koncepcji.

Wnętrze jest równie radykalne, z kierownicą wystylizowaną na wolant statku kosmicznego, zakrzywionym ekranem i wyświetlaczem HUD wykorzystującym rozszerzoną rzeczywistość.

BMW Vision M Concept napędzane jest czterocylindrową jednostką z doładowaniem, wspomaganą silnikiem elektrycznym (zapewne w takiej samej koncepcji jak w przypadku i8, a więc dającej napęd AWD). W sumie ma 600 KM i pozwala rozpędzić się do 100 km/h w równe 3 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 300 km/h. Kierowca będzie miał też do dyspozycji przycisk "BOOST+" pozwalający na dodatkowe "doładowanie" silnikiem elektrycznym. 100 km/h będzie również osiągalne przy użyciu wyłącznie tego silnika.

BMW M Concept, wg Adriana van Hooydonka ma pokazywać, że mimo takiej technologii kierowca będzie mógł doświadczać czystej i emocjonalnie angażującej jazdy, niezależnie od rozwijających się samochodów autonomicznych jak np. koncept iNEXT.