Od przy-BYD-ku głowa nie boli. Chińczycy szykują wiele premier na targi w Genewie

Gdy kluczowe koncerny odpuszczają sobie niegdyś najważniejsze wydarzenie motoryzacyjne roku, Chińczycy zgarniają cały blask jupiterów. BYD szykuje na targi w Genewie całą flotę nowych modeli. Część z nich nie będzie nawet oferowana w Europie - ale mają przyciągać uwagę.

Targi w Genewie może i nie będą wielką imprezą, ale BYD zamierza tam brylować w najlepsze. Niegdyś najbardziej prestiżowe w Europie stało się teraz smutnym cieniem, całkowicie ignorowanym przez największych producentów. Z europejskich producentów zobaczymy tutaj jedynie Renault, które szykuje się do debiutu "piątki" i nowej Dacii Spring.

Jednak to Chińczycy, z BYD na czele, szykują festiwal premier. Zobaczcie jakie samochody zobaczymy już za kilka dni w Szwajcarii.

BYD szykuje na targi w Genewie dużo samochodów. Będą nawet takie, które... nie trafią do sprzedaży w Europie

A przynajmniej nie w najbliższym czasie. Krótko mówiąc - chiński koncern chce pokazać wszystko, co ma w swoim portfolio. W Genewie pojawi się więc cała rodzina modeli Seal, czyli elektryków, które stanowią rdzeń oferty marki. Będzie też zapewne Atto 3 i Dolphin. Ale to nie wszystko.

Jedną z gwiazd ma być nowy BYD Tang, czyli elektryczny SUV. A tuż obok niego pojawi się BYD YangWang U8. Mowa tutaj o wielkiej terenówce, dostępnej w wydaniu plug-in hybrid. Połączenie akumulatora o pojemności sięgającej niemal 50 kWh, silnika 2.0 i jednostek elektrycznych pozwoliło na osiągnięcie 1184 KM. Brzmi to kosmicznie, nieprawdaż?

YangWang U8 nie będzie oferowany w Europie, ale BYD bada rynek. Jeśli podczas targów pojawi się wystarczająco dużo zainteresowanych, to Chińczycy są gotowi wprowadzić taki model do swojej oferty.

BYD Targi w Genewie

A to nie wszystko. W Genewie pojawi się także Denza, czyli marka, którą BYD stworzyło wspólnie z Mercedesem. Tutaj gwiazdą ma być model D9 - duży luksusowy van. To konkurent takich samochodów jak Maxus MIFA 9, czy Lexus LM - choć w nieco bardziej budżetowym wydaniu.

Jakie marki pojawią się na targach w Genewie w 2024 roku?

Obok Renault, Dacii i BYD zobaczymy MG (z premierą nowego MG 3) oraz Lucid. Cała reszta producentów to niszowe firmy tuningowe lub zajmujące się produkcją one-offów. Wyjątkiem tu jest jedynie Pininfarina i ISUZU. Łącznie wystawi się raptem 29 firm, co oznacza, że zapełnią raptem fragment jednej hali Palexpo.