Takiego czerwca nie było od lat. Pobiliśmy w Polsce wiele rekordów

Tegoroczny czerwiec przejdzie do historii. Dlaczego? Po raz pierwszy w tym miesiącu osiągnięto sprzedaż wyższą, niż w rekordowym roku... 1999! Co więcej, w Polsce zanotowaliśmy kilka innych rekordów.

  • Tegoroczny czerwiec przejdzie do historii polskiej motoryzacji
  • Wynik sprzedaży był w tym miesiącu po raz pierwszy lepszy od rekordowego wyniku z... 1999 roku!
  • Liczba zarejestrowanych elektryków zbliża się do punktu masowej adopcji
  • Tesla Model 3 jest w pierwszej 25 najchętniej wybieranych aut w Polsce

Kto by pomyślał, że czerwiec stanie się tak ważnym miesiącem dla branży motoryzacyjnej w Polsce. Po raz pierwszy ten miesiąc pobił rekord z 1999 roku, a do tego segment premium na dobre wbił się do czołówki sprzedaży w naszym kraju. A to nie wszystkie ciekawostki. Zobaczcie co dzieje się na polskim rynku.

Czerwiec był w Polsce świetnym miesiącem. Na szczycie jest Toyota

Japońska marka na dobre zajęła pozycję lidera i nie zamierza się z nią rozstawać. Toyota w pierwszym półroczu zarejestrowała łącznie 44 500 samochodów i przebija drugą Skodę o 42% (25 608 samochodów). Trzecie miejsce przypadło Volkswagenowi, który zepchnął z podium Kię. Co ciekawe różnica między Skodą a Volkswagenem to... kolejne 45%. Przebicie Toyoty staje się więc niemal nierealne.

W pierwszej dziesiątce mamy też cztery marki premium. BMW, Mercedes, Audi i Volvo zajmują odpowiednio 6, 7, 8 i 9 miejsce. Topową dziesiątkę zamyka Renault z liczbą zarejestrowanych aut o 5 razy mniejszą od Toyoty.

Lexus i Mazda są coraz bliżej czołówki

Te dwie marki prą śmiało do przodu, choć Mazda może mieć teraz pod górę. Cięcia w gamie oznaczają, że w ofercie zostaną głównie flagowe wersje z najwyższą ceną. Lexus z kolei rozwija ofertę, a najmniejszy LBX może być motorem napędowym dla tej marki. Znając aspiracje polskiego zarządu japońskiej firmy, celem będzie możliwie najwyższa pozycja.

w Polsce sprzedaż samochodów

Co ciekawe w Polsce rozkręca się segment elektryków

Oficjalnie przyjmuje się, że punktem masowej adopcji jest przekroczenie granicy 5% udziału w rynku. Tymczasem auta elektryczne w Polsce notują już 4,3% udziału. Tutaj oczywiście króluje Tesla, jeden z 25 najczęściej wybieranych modeli w Polsce.

Za to dawne potęgi gasną

Fiat jest w dalekim ogonie, na 26 pozycji, z liczbą nieco ponad 1100 sprzedanych aut. Tak, Fiat jest poniżej Tesli, Hondy czy... Porsche. Przypominam: to marka, która królowała przez lata w Polsce.

Warto też zwrócić uwagę na MG. Ta chińska marka konsekwentnie stawia kolejne kroki na naszym rynku. Obecnie zajmuje 23 miejsce, ale nadchodzący model MG3 może napędzić sprzedaż. W drodze jest też nowa generacja SUV-a HS, najczęściej wybieranego auta MG.

Źródło: IBRM Samar / Wojciech Drzewiecki