Dacia odświeża wszystkie modele na rok 2024. Dodali przycisk, który pokochacie

Dacia szykuje garść nowości na rok 2024. Oprócz Dustera, który lada chwila trafi do salonów, a także Springa w nowym wydaniu, drobne poprawki zyskały wszystkie modele: Sandero, Logan i Jogger. Wśród nowości jest system, który może irytować i przycisk My Safety Button, który od razu pokochacie.

Już od lipca w życie wchodzą przepisy General Safety Regulation - GSR II. Wprowadzają one wiele zmian, w tym szereg systemów, które muszą być obowiązkowo instalowane w samochodach. Z tej okazji Dacia na rok modelowy 2024 przygotowała mały zestaw zmian, który dopasowuje modele tej marki do nowych regulacji. Przy okazji nie zapomniano też o kilku nowościach wizualnych. Oto lista nowości w kluczowych modelach tej marki: Sandero, w Loganie i w Joggerze.

Dacia na rok modelowy 2024 przygotowała między innymi przycisk My Safety Button

Pod tą nazwą kryje się przycisk, który wyłącza system ISA, czyli "brzęczyk" sygnalizujący przekroczenie prędkości. Ulokowano go po lewej stronie pod kierownicą. O ile idea systemu jest dobra, o tyle ciągłe "pikanie", zwłaszcza przy źle odczytanych ograniczeniach prędkości, potrafi doprowadzić do furii.

Przycisk My Safety Button pojawi się we wszystkich Daciach - od najmniejszego Springa, aż po nowego Dustera.

W ramach aktualizacji do przepisów GSR II na pokładzie wszystkich Dacii znajdziemy:

  • Czarną skrzynkę rejestrującą informacje o zderzeniu
  • Przygotowanie pod immobilizer alkoholowy
  • Rozpoznawanie znaków drogowych z ostrzeżeniem o prędkości
  • Ostrzeżenie o opuszczeniu pasa ruchu
  • Asystent utrzymania pasa ruchu
  • Ostrzeżenie dotyczące uwagi kierowcy
  • Tylne czujniki parkowania
  • Czujniki światła i deszczu
  • Zaawansowany system hamowania awaryjnego (obserwujący pieszych i rowerzystów)

Dacia Sandero Stepway dostanie nowy lakier Safari Beige

Będzie to wyróżnik tego modelu - takiego koloru nie dostaniemy w żadnym innym modelu tej marki. Za to odcienie Shale Grey (z Joggera) i Cedar Green (z wersji Extreme) będą teraz dostępne we wszystkich samochodach marki.

Dacia Sandero Stepway Safari Beige

 

W Dacii Sandero nieco zmieniono wyposażenie poszczególnych wersji wyposażeniowych. Na przykład w kabinie znajdziemy też teraz gniazda USB-C, zamiast dotychczasowych USB-A.

W ofercie debiutują też nowe felgi Atara Flexwheels (w kolorze srebrnym i w czerni) a także koła Randia/Randia Dark dla wybranych modeli.

Dacia Jogger 2024 także dostała garść nowości. Po pierwsze - debiutują tutaj cyfrowe zegary z 7-calowym ekranem, tylko dla wersji hybrydowej. Ta pojawi się w tym roku w polskiej ofercie marki. Po drugie - Jogger dodatkowo dysponuje złączami USB-C z tyłu.

Jogger Hybrid zyskał także nowy tryb E-SAVE. Pozwala on na utrzymanie wyższego stopnia naładowania akumulatora i na częstsze używanie silnika spalinowego. Jednostkę elektryczną można aktywować z kolei w korku, na podjazdach lub w momencie, w którym potrzebujemy wyższej mocy. Tryb E-SAVE automatycznie wyłącza się po zgaszeniu silnika.