Nowa Dacia Duster w wydaniu suv-coupe wygląda doskonale. Jeździlibyście?

Dacia Duster Coupe? To możliwe - coraz głośniej mówi się o nowym projekcie rumuńskiej marki. Wszystko wskazuje na to, że może to być ambitny plan na stworzenie następcy dla samochodu... zupełnie innej marki.

Jak pewnie wiecie Renault Arkana jest specyficznym dodatkiem do gamy tej francuskiej marki. Ten model stworzono jako budżetową opcję na rynki wschodzące, z naciskiem na wschód Europy. Tymczasem okazało się, że zainteresowanie tym autem jest na tyle duże, że warto rozważyć wprowadzenie go na inne rynki. "Zachodnioeuropejski" wariant bazuje na innej platformie (CMF-B z Clio i Captura, a nie B0 ze starszego Dustera). Wprowadzono tutaj także nowe wnętrze, lepsze silniki i dopracowano wykonanie. Arkana niejako wypełniła lukę po spalinowym Megane, ale jej przyszłość nie będzie długa. Wersja po liftingu może za dwa lata ustąpić miejsca następcy z logo innej marki. Ma to być Dacia Duster Coupe.

Francuski koncern szykuje małą rewolucję w ofercie. Renault ma stać się marką oferującą głównie samochody elektryczne, zwłaszcza w Europie. Dacia z kolei pozostanie z silnikami spalinowymi tak długo, jak to będzie możliwe. Stąd też potencjalna próba przeniesienia pozycji Arkany do oferty rumuńskiej marki.

Dacia Duster Coupe

Dacia Duster Coupe może być strzałem w dziesiątkę

Tutaj jednak wciąż nie wiadomo jaki model stanie się bazą. Nasi koledzy z motor.es, którzy przygotowali wizję tego auta, biorą też pod uwagę Bigstera. Większy brat Dustera dołączy do oferty w ciągu najbliższych dwóch lat i zachowa jego stylistykę. Przedłużony rozstaw osi zbliża z kolei ten samochód do wymiarów obecnej Arkany, a to sprawia, że taka Dacia łatwiej stałaby się naturalnym następcą suva Renault.

Zresztą podobny patent wykorzystano już w Renault Rafale, które ma przedłużoną platformę z nowego Espace'a, czyli... Australa dla siedmiu osób. Można pogubić się w tych modelach, ale wszystko cały czas zostaje w jednej rodzinie.

Gama Dacii będzie konsekwentnie rozwijana

W drodze jest cały przekrój nowych aut. Niepotwierdzone przez markę informacje sugerują rozwój samochodu kompaktowego, rozsądniejszego elektryka i wspomnianego Bigstera. W połączeniu z Sandero, Loganem i Joggerem dostaniemy więc tutaj naprawdę bogatą gamę modelową, w której każdy znajdzie coś dopasowanego do własnych potrzeb.