Dacia ma odświeżony wizerunek. To nie jest kamerton, a nowe logo

I stało się. Otwieracz do piwa ustąpił miejsca kamertonowi. Dacia oficjalnie wdraża całkowicie nową identyfikację wizualną i wprowadza przy okazji kilka drobnych zmian.

Tak, dobrze widzicie. Dacia ma nową twarz. No, nie do końca całkowicie nową, ale wyraźnie odświeżoną. Jeśli szukacie tego, co się zmieniło, to podpowiadam - patrzcie na grill. Debiutuje tutaj całkowicie nowe logo (wraz ze stylistyką samego grilla) - a wraz z nim odświeżona identyfikacja wizualna marki. Co się zmieniło?

Dacia nowe logo

Przede wszystkim Dacia ma całkowicie nowe logo

Poznaliśmy je już ponad rok temu, przy debiucie studyjnego modelu Bigster. Teraz charakterystycznie zestawione litery D i C, przypominające nieco połączone ze sobą kamertony, wchodzą do regularnego użytku.

Wraz z tym elementem nieco zmienia się sam grill. Logotyp wpisuje się pomiędzy pogrubione i uwydatnione elementy plastikowej osłony, wykończone srebrnym kolorem.

Co ciekawe logotyp znajdziecie tylko w tym miejscu. Z tyłu zastępuje go napis DACIA, wykonany całkowicie nowym fontem. To samo tyczy się kierownicy - tutaj także nie uświadczycie już "otwieracza do piwa". Napis na kierownicy (takiej jak wcześniej) wygląda dość dziwnie, ale zapewne szybko się do niego przyzwyczaimy.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowej identyfikacji wizualnej? Wraz z nią mają iść niedostępne wcześnie kolory nadwozia. Dacia chce wrócić do korzeni, czyli do prostoty i wiążącej się z nią solidności oraz wytrzymałości. To mają być cechy wyróżniające wszystkie aktualne i nadchodzące auta z Mioveni.

Ach, jeszcze jedno - Daciami nie pognacie już zbyt szybko

Dwie paki na liczniku w Dacii? Zapomnijcie. Rumuńska marka dołącza do grona producentów zakładających elektroniczny kaganiec na osiągi auta. Prędkość maksymalna w każdym aucie to teraz tylko 180 km/h.

Dacia nowe logo

Jest to związane z wdrażaną przez Renault polityką dotyczącą bezpieczeństwa i dbałości o środowisko. Tym samym pogonie lewym pasem na niemieckich autobahnach skończą się przy wartości 20 km/h poniżej 200 km/h.

Zamówienia na odświeżone Dacie będą przyjmowane już od 16 czerwca. Pierwsze dostawy przewidziano na czwarty kwartał 2022 roku, po targach w Paryżu, gdzie oficjalnie zadebiutują wszystkie odświeżone wersje tego auta. A mówimy tutaj o pełnym portfolio - od Springa aż po Dustera.