Dacia szykuje większy atrakcyjny model. To nie koniec nowości!

Auto kompaktowe, większy SUV, a może nawet samochód bliski wymiarami klasie średniej? Dacia może zaskoczyć nas wieloma ciekawymi premierami. Sprawdzamy czego można spodziewać się po tej marce.

Na rynku zaczyna brakować tańszych samochodów. Większość nowych modeli wielu marek drożeje w ekspresowym tempie. Taka sytuacja otwiera jednak drzwi innym. Tutaj na wygranej pozycji jest Dacia, która skupia się głównie na budżetowych samochodach.

Nie oznacza to jednak, że zamierza oferować wyłącznie małe auta. W najbliższej przyszłości oferta marki powiększy się o kilka atrakcyjnych modeli. Sprawdziliśmy jakie auta są w planach - wiele z nich może być dużą niespodzianką.

Nowa Dacia Duster zadebiutuje już w przyszłym roku. To produkcyjna wersja Bigstera

Od pewnego czasu po drogach w Europie krążą zamaskowane egzemplarze nowego Dustera. Testy tego modelu są na bardzo zaawansowanym poziomie, a premiera zbliża się wielkimi krokami.

Rumuńska marka poszła tutaj ciekawą drogą. Pokazany dwa lata temu prototyp Bigster stanie się właśnie nowym Dusterem. Nieco go zmniejszono, ale zachowano ciekawą stylistykę. Konstrukcyjnie ten samochód także będzie dużym przełomem, gdyż wykorzysta platformę CMF-B.

To konstrukcja, na której bazuje już Dacia Sandero i Jogger. Nowsza konstrukcja otwiera drzwi do oferowania wersji hybrydowych, które będą konieczne w kolejnych latach. Możemy też liczyć na lepsze wyposażenie na pokładzie.

Dacia pracuje też nad autem kompaktowym

Ta grupa pojazdów wciąż ma mocną pozycję na rynku, a tańszy i dobrze wyposażony model byłby strzałem w dziesiątkę. W 2025 lub 2026 roku na drogi może wyjechać auto, które swoimi wymiarami uplasuje się pomiędzy typowymi samochodami z segmentu C. Patrząc na to, że Tipo odniosło przyzwoite wyniki sprzedaży, to atrakcyjna wizualnie i oferująca ciekawe silniki Dacia może dosłownie podbić rynek.

Duży SUV też wchodzi w grę

Nasi koledzy z motor.es dotarli do informacji, jakoby Dacia rozważała poważnie produkcję samochodu będącego kompaktowym SUV-em. Takie auto plasowałoby się w ofercie nad Dacią Duster i stanowiłoby najdroższy model w ofercie.

Dacia 2026 Dacia 2026

Skąd taki pomysł? Tutaj zapewne marka z Rumunii może wykorzystać technologię Renault, która pozwoli na obniżenie kosztów produkcji. Bazą może być chociażby rozciągnięta platforma CMF-B, która dzięki modułowej konstrukcji umożliwia opracowanie większego samochodu.

Trudno jednak powiedzieć, czy wprowadzenie takiego samochodu na rynek będzie ekonomicznie uzasadnione. Niemniej Dacia potwierdza, że do 2026 roku mocno odświeży i rozbuduje portfolio. Pewne jest też to, że możliwie najdłużej będzie wierna silnikom spalinowym.

To one pozwalają na utrzymanie niskiej ceny - nawet jak na obecne standardy. Do tego zasilanie LPG cieszy się ogromną popularnością, także w wielu innych krajach. Włosi i Francuzi wręcz rzucili się na Dacie na gaz, podobnie jak Polacy.