Dakar 2015 - Dzień trzeci

Trzeci dzień rajdu Dakar przyniósł nam nieszczególnie dobre rezultaty. Trasa dzisiejszego odcinka przebiegała przez góry oraz wąskie kaniony. Była zatem kolejnym sprawdzianem umiejętności dla kierowców. Miał również miejsce śmiertelny wypadek.

Trasa trzeciego etapu wiodła z San Juan do Chilecito. Jej dystans zależny był od klasy pojazdów: dla ciężarówek i samochodów wyniósł on 284 kilometry, natomiast dla motocykli i quadów 220 kilometrów. Trasa była trudna, o czym świadczyć mogą wyniki Polaków.

Naszą relację rozpoczniemy tradycyjnie od kapitana naszej drużyny narodowej, Rafała Sonika. Quad naszego bohatera jechał dziś bardzo szybko i dobrze, lecz nie wystarczyło to, by powtórzyć sukces z wczoraj. Pierwsze dwa miejsca w klasyfikacji quadów zajęli Argentyńczycy, którzy mają tę łatwość, że jeżdżą u siebie. Sonik uplasował się dziś na trzeciej lokacie z niewielką stratą, co pozwoliło mu zachować pierwsze miejsce w generalce. Jego całkowita przewaga wynosi obecnie blisko 5 minut.

W grupie samochodów poszło nieco gorzej. Na trudności techniczne bowiem natrafili Krzysztof Hołowczyc ze swoim pilotem, Xavierem Panseri. Około 120 kilometrów przed metą dzisiejszego odcinka awarii uległ tylny napęd prowadzonego przez Hołka MINI, co utrudniło dalszą jazdę i spowodowało, że nasz mistrz dotarł dziś do mety dopiero na 12. miejscu. Strata cennych minut zepchnęła go także klasyfikacji generalnej na miejsce 6. Marek Dąbrowski zajmuje obecnie 15. miejsce, a Piotr Beaupre 38.

Jak sprawują się motocykliści? Dzisiejszym zaskoczeniem w tej klasyfikacji był pokaz umiejętności austriackiego motocyklisty, Mathiasa Walknera. Jest to jego debiut w rajdzie Dakar, a udało mu się podczas trzeciego etapu zająć pierwsze miejsce. To spory wyczyn, szczególnie że w konkursie startuje wielu doświadczonych kierowców. Najlepszym z Polaków okazał się ponownie Jakub Przygoński. Zajął on dziś gorszą pozycję, niż wczoraj, bo 27., ale pozwoliło mu to utrzymać 22. miejsce w klasyfikacji generalnej. Traci on obecnie 55 minut do lidera.

Obecnie nie wiemy jak w trzecim etapie poszło naszemu zespołowi w ciężarówce.

Na zakończenie natomiast trzeba dodać smutną informację. Podczas rajdu zginął polski motocyklista, Michał Hernik. Nie są znane przyczyny jego śmierci. Wiemy tylko, że wypadek miał miejsce zaledwie kilkanaście kilometrów przed metą trzeciego etapu.

Wyniki po trzecim etapie:

Samochody
1. Nasser Al-Attiyah (QAT) 9:21.26
2. Giniel de Villiers (RPA) + 5.18
3. Orlando Terranova (ARG) + 18.05
...
6. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 25.24
15. Marek Dąbrowski (POL) + 1:09.39
38. Piotr Beaupre (POL) + 3:41.19

Quady
1. Rafał Sonik (POL) 11:38.20
2. Sergio Lafuente (URY) + 4.55
3. Sebastian Halpern (ARG) +12.23

Motocykle
1. Joan Barreda (ESP) 9:43.05
2. Paulo Goncalves (PRT) + 5.33
3. Mathias Walkner (AUT) + 10.33
...
22. Jakub Przygoński (POL) + 55.36
43. Jakub Piątek (POL) + 2:09.00

 

https://www.youtube.com/watch?v=Tx5P4YE_y0Y