Dodge Viper zaliczył spadek sprzedaży. To ciekawe, bo od 3 lat go nie produkują.

Dodge Viper produkowany był do 2017 roku. Ale... wciąż się sprzedaje. Choć w tym roku zaliczył 20% spadku, względem 2019 roku. To nie jedyne "zombie" w FCA.

Dodge Viper to obecnie motoryzacyjna wersja płyt Elvisa i Tupaca, które sprzedają się świetnie mimo śmierci artystów. Chciałbym powiedzieć, że nowe Vipery schodzą lepiej niż kiedy były produkowane, ale to byłoby już zbyt wysokie stężenie absurdu.

Faktem jest, że kultowych, mocarnych coupe z silnikiem V10 naprodukowano na tyle dużo, że mimo ciekawych, limitowanych edycji na zakończenie produkcji, najwyraźniej nie wszystkie egzemplarze znalazły swoich nabywców.

No dobra, nie mówimy o dużych ilościach. W 2019 roku nabywców znalazło 5 sztuk Zombie-Vipera, a w tym roku kurz wytarto z czterech egzemplarzy. Jeśli trend się utrzyma, ostatnie sztuki będą miały pierwszą rejestrację jako samochody 6-letnie. Ciekawe, czy to się uda. Dodge Viper zakończył żywot ze względu na brak obowiązkowych kurtyn powietrznych (bo się nie mieściły).

Dodge Viper to nie jedyne zombie w koncernie

Serio, sprzedaż w FCA wygląda jak "Wielkie Czyszczenie Magazynów".

W 2020 roku nowego właściciela znalazło 7 samochodów Dodge Dart. To taki śmieszny sedan bazujący na Giulietcie. Sprzedawał się źle i skończyli go produkować w 2016 roku. To spadek o ponad 50% - w 2019 chętnych na Darta było piętnastu.

O, Jeep Patriot też jeszcze żyje. To znaczy nie żyje, ale się sprzedaje. Zapasy Patriotów muszą się kończyć - rok temu było to 27 sztuk, a w 2020, tylko 3. To też model z 2016 roku.

Jest jeszcze Lancia Flavia. Yyy, to znaczy Chrysler 200. Kolejny model, który miał być sukcesem, a nikt o nim nie pamięta od 4 lat. Nikt? Dziewięć osób właśnie kupiło "nówkę".

Ogólnie, patrząc na rynek amerykański, FCA zaliczyło 17% spadek sprzedaży. O dziwo jedyną marką, która mimo trudnego roku "wzrosła", jest Alfa Romeo. Niedużo, o 2%, dzięki sprzedaży Stelvio. Giulia i 4C zaliczyły wpadki, a SUV poszedł w górę, co w sumie dało Alfie 18 586 samochodów sprzedanych w USA.

Co ciekawe, w FCA sprzedaż ciągnie Jeep - w 2020 roku sprzedano 795 313 SUV-ów, przy 624 642 RAM-ach. Z czego pół miliona pickupów 1500/2500/3500. Pozostałe to Fiat Doblo i Ducato w amerykańskich wersjach.