Pierwsza elektryczna Toyota w Europie to Francuz. Debiutuje

Elektryczna Toyota wjeżdża na rynek. Nie jest to jednak auto, które zmotoryzuje wiele rodzin. Pierwszym modelem wyłącznie na prąd staje się Proace Verso.

Współpraca PSA i Toyoty układa się zadziwiająco dobrze. Strona francuska dużo na niej zyskuje - między innymi dzięki produkcji modeli z rodziny Proace udało się przekonać władze Unii Europejskiej do fuzji z koncernem FCA. Japończycy zyskują z kolei świetne auto na europejski rynek, pozwalające im grać w lukratywnym segmencie aut użytkowych. Teraz tę gamę zasila kolejny ciekawy model. To pierwsza elektryczna Toyota, która będzie dostępna w ofercie marki. Powitajcie Proace Verso Electric, czyli bliźniaka aut z koncernu PSA.

Elektryczna Toyota Elektryczna Toyota, ale prosto z Francji.

Elektryczna Toyota we francuskim sosie

Debiut takiego wariantu nikogo nie powinien dziwić. Po wszystkich markach PSA przyszła kolej na brata z japońskim znaczkiem. Toyota Proace Verso Electric będzie oferowana z dwoma bateriami - 50 kWh i 75 kWh. Mniejsza zapewni 230 km zasięgu, większa aż 330 km. Sercem jest tutaj 136-konny silnik, znany z DS 3 czy Peugeota e-208. 260 Nm zapewnia solidną dynamikę i poradzi sobie nawet z w pełni załadowanym autem. Jego ładowność to ponad tona, a na hak można wziąć dokładnie tyle samo kilogramów. Warto też wspomnieć, że bagażnik ma od 260 do 1060 litrów, wszystko w zależności od konfiguracji foteli.

Elektryczna Toyota Proace Verso Electric - ładowanie

Standardowo model ten oferowany jest z pokładową ładowarką o mocy 7,4 kWh, zaś opcją jest jej mocniejszy wariant - 11 kWh. Obydwie wersje (50 i 75 kWh) oferują też szybkie ładowanie z mocą do 100 kW. Mniejszą baterię można więc naładować w 30 minut, a większą w 45 min.

Na pokładzie znajdziemy kompletne wyposażenie. Toyota dorzuciła tutaj wszelkie dobroci ze stajni PSA - od multimediów, przez komplet systemów bezpieczeństwa (nazywanych tutaj Toyota Safety Sense), aż po podgrzewane fotele.