FCA pracuje nad nową jednostką 3.0 R6

Rzędowa szóstka w Jeepie lub Alfie Romeo? Niebawem taki scenariusz może stać się rzeczywistością - FCA pracuje bowiem nad taką jednostką.

Koncern FCA przez długi czas żył z dość starymi jednostkami napędowymi, które nie przystawały do konsekwentnie odświeżanego wizerunku wszystkich marek tej grupy. Aktualnie ta włosko-amerykańska firma zaczęła jednak wprowadzać nowe silniki, które stopniowo pojawiają się w kolejnych modelach. Teraz wszystko wskazuje na to, że w drodze jest pożądana 6-cylindrowa konstrukcja.

Według serwisu allpar.com sprawdzone źródła z koncernu potwierdzają, iż trwają pracę nad nową jednostką w układzie rzędowym o 6 cylindrach i pojemności 3.0. Ma to być rozwinięcie sprawdzonej konstrukcji 2.0 GME, znanej między innymi z Giulii. Konstrukcja ta ma zastąpić między innymi stary silnik 3.6 V6 Pentastar, który nie należy do najbardziej niezawodnych. Jednocześnie ograniczenie pojemności do 2,99-litra ma zapewnić ochronę przed dodatkowymi podatkami za silnik o pojemności powyżej 3 litrów.

W jakich modelach pojawi się ten silnik? Trudno powiedzieć - na tę chwilę nie ma jeszcze potwierdzonych informacji. Z pewnością początkowo trafi do samochodów Chryslera i Jeepa, zaś w przyszłości także do Alfy Romeo.