Ferrari prezentuje swój nowy hipersamochód. Jest BARDZO wirtualny

Ferrari prezentuje nowe auto - i jeśli macie konsolę, to wsiądziecie za jego kierownicę. Model Vision Gran Turismo debiutuje w kultowej grze i ma wiele cech zaprezentowanego niedawno wyścigowego modelu 499P.

Auta tworzone na potrzeby Gran Turismo zawsze przyjemnie szokują. To projekty, przy których designerzy mogą puścić wodze fantazji. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, a najważniejsza jest kreatywność. Nikt bowiem nie zakłada, że te auta kiedykolwiek wyjadą na drogi - choć niektóre powstają w formie pełnowymiarowych makiet. Tak będzie w przypadku tego Ferrari, które już ujrzało wirtualne światło dzienne.

Ferrari Vision Gran Turismo czerpie garściami z wyścigowej historii marki

Stylistyka tego auta inspirowana jest kultowymi modelami z Maranello - i to tymi, które odnosiły sukcesy na torach. Mowa o Ferrari 330 P3 i 512 S. Dodatkowo wiele elementów pożyczono z pokazanego kilka tygodni temu 499P.

Auto stworzone do Gran Turismo 7 przede wszystkim charakteryzuje się kolorem. Zrezygnowano tutaj z lakieru Rosso Corsa na rzecz stalowosrebrnej barwy. Nadwozie przyozdobiono "wierzgającym koniem", a z przodu znajdziemy liczbę 75, symbolizującą rocznicę powstania marki.

Ferrari Vision Gran Turismo

Auto może jest wirtualne, ale opiera się na istniejących podzespołach

Oczywiście stylistyka jest kosmiczna, jednak "pod spodem" kryją się rozwiązania, które Ferrari ma już w swoim portfolio. Mowa o silniku 3.0 V6 z podwójnym doładowaniem. Jednostka ta w wyścigowym wydaniu stosowana jest w modelach 499P i 296 GT3, zaś drogowym samochodem w nią wyposażonym jest oczywiście 296 GTB/GTS.

Według inżynierów z Maranello potencjał tej konstrukcji jest ogromny. W Gran Turismo 7 oferuje ona 1000 KM i zapewnia sprint do setki w mniej niż 2 sekundy. Prędkość maksymalna przekracza z kolei 350 km/h.

Pomijając samo wyżyłowanie silnika, towarzyszą mu trzy jednostki elektryczne wywodzące się w linii prostej z F1. Dzięki temu reakcja na gaz jest natychmiastowa.

Gdyby takie auto powstało, to według Włochów pokonałoby tor Fiorano w rekordowym czasie wynoszącym 1 minutę i 10 sekund. Dla porównania Ferrari SF90 Stradale pokonało tę pętlę w minutę i 19 sekund, zaś Michael Schumacher bolidem F2004 zrobiło to w niecałe 56 sekund.

Ferrari Vision Gran Turismo powstanie w formie makiety, którą zobaczymy w Maranello

Pełnowymiarowe auto zadebiutuje w muzeum marki pod koniec tego roku. Będzie tam wystawiane do marca 2023, wraz z innymi prototypami.